BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány és Bajnai embereivel működött együtt a Partizán és Márki-Zay

Gulyás Márton elárulta azt is, hogy YouTube-csatornája pályázati pénzeket is kap, míg Márki-Zay Péter esetében talán annyira nem meglepő, hogy ellenzéki jelöltként az ellenzéki holdudvarból kerültek ki a tanácsadói.

Együttműködött a Gyurcsány- és a Bajnai-kabinetben szerepet vállaló Szigetvári Viktorhoz és Ficsor Ádámhoz köthető adatszolgáltatóval, a DatAdattal a Gulyás Márton vezette Partizán.

Márki-Zay Péter
Fotó: Laufer László / Dunántúli Napló

Az elmúlt napokban azonban nemcsak Gulyás, de Márki-Zay Péter ellenzéki kormányfőjelölt is beszélt külföldi forrásokról. A műsorvezető a Telexnek adott interjújában beszélt a Partizán anyagi hátteréről, és elmondta, hogy forrásaik mintegy harmadát-negyedét a Patreonon keresztüli adományok teszik ki, míg a maradékot magánadományok és pályázatok révén biztosítják.

Márki-Zay pedig arról beszélt a Magyar Hang podcastműsorában, hogy még júniusban is érkeztek százmillió forintos támogatások Amerikából kampányuk finanszírozására – írja a Mandiner.

A lap a Partizán mögött álló Partizán Rendszerkritikus Tartalomelőállításért Alapítvány két pályázati sikerét emelte ki, ezek a German Marshall Fund kiírásán elnyert 15 ezer dollár és a The Foundation for Democracy and Pluralism meghívásos pályázatán elnyert 200 ezer euró.

A Mandiner szerint az utóbbinál főleg az problémás, hogy a pályázatot kiíró alapítvány egyik vezetője Daniel Sachs, aki a Soros György-féle Open Society Foundations nemzetközi tanácsadói testületében is helyet foglal, míg az előbbinél az, hogy a Soros-féle alapítványtól is kap adományokat.

Márki-Zay kampánya pedig az Action for Democracytól kapott adományokat, ám 

nem az általános ellenzéki politikai kampányra, hanem kifejezetten a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak címezve. 

Az alapítvány a Mércének adott nyilatkozatában azonban hangsúlyozta, hogy az adományokat kizárólag vagy zömében magyar állampolgárok dobták össze.

A Mandiner írása arra is felhívja a figyelmet, hogy az Action for Democracy tanácsadói, vezetői között ott találjuk Korányi Dávidot, Bajnai Gordon volt tanácsadóját, aki 2021-től Karácsony Gergely párbeszédes főpolgármester várospolitikai főtanácsadója; Anne Applebaum történészt, a Washington Post szerzőjét; Wesley Clark amerikai nyugalmazott tábornokot; és Chris Maroshegyit, aki többek között a Meta (Facebook) stratégiaalkotója.

Az írás szerint az is problémás lehet, hogy a kampány során a hazai adománygyűjtést ugyanaz a kampánytechnológiai vállalat végezte, mint amiről Gulyás is beszélt: a DatAdat. Ez azért lehet baj, mert 

a céghez köthető Szigetvári Viktor (Bajnai volt államtitkára), de Ficsor Ádám (Bajnai Gordon volt titkosszolgálati minisztere) is.

A politikai szerepet évek óta nem vállaló Bajnai egykori politikai mozgalma, a Haza és Haladás Alapítvány támogatói mögött úgyszintén feltűntek Soroshoz köthető szervezetek; de a listán szerepelt a Center for American Progress is, jelezve, hogy a baloldali politikus főként az amerikai baloldallal van jóban.

A 2014-ben visszavonult politikus először a főpolgármester kormányfőjelölt mellett állt ki (a már említett Korányi Bajnai tanácsadójaként is feltűnt), majd a vásárhelyi városvezető mellett tette le a garast, akinek a kampányát a DatAdat is segítette.  

Gulyás és Márki-Zay sem tagadta, hogy kaptak különböző támogatásokat olyan szervezetektől, melyeknek lehet köze Soros alapítványi tevékenységéhez, ahogy az sem meglepő, hogy a baloldali YouTube csatorna és a baloldali jelölt kampányát a baloldalhoz köthető cég segíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.