Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség vagy közismertebb nevén a CIA a hónap közepén ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját, ennek apropóján a szervezet múzeumát néhány újságíró is meglátogathatta, jóllehet a beszámolók szerint ezt csupán szigorú felügyelet mellett tehették meg.
Noha a múzeumban kiállított tárgyak és eszközök egész biztosan a szélesebb közönség érdeklődésére is számot tarthatnak, a CIA főhadiszállásán, a Virgina államban lévő Langley-ben található kiállítást leginkább csak az ügynökség tagjai és a meghívott vendégek látogathatják. A jubileumi évfordulóra megnyitott részleget a titkosítás alól feloldott különböző eszközök népesítik be, melyek történelmi jelentőségnek is örvendenek. Ezek közül néhányat online is meg lehet tekinteni, ha már egyszerű halandók nem látogathatják meg a létesítményt.
A múzeumban látható például Oszama bin Laden pakisztáni lakhelyének a méretarányos makettje, de az utána az al-Kaida vezetését átvevő al-Zavahiri kabuli otthonáról készült modell is. A kiállított tárgyak között található több kémfilmekre emlékeztető kütyü is a cigarettásdobozba rejtett kamerától a rovar méretű helikopterig, de olyan történelmi szempontból fontos emlékek is, mint
bin Laden házának egyik téglája vagy Che Guevara zseblámpája, sőt a CIA elődjének, a Stratégia Szolgálatok Irodájának (OSS) idejéből Adolf Hitler pszichológiai értékelése vagy épp egy tányérja is helyet kapott a kiállításon.
A BBC összefoglalója alapján arra következtethetünk, hogy
a Tanú című magyar filmben felhozott, ürgebőrbe vart titkos üzenet annyira nem is áll távol a valóságtól,
igaz, a beszámoló szerint patkányt láthatunk a múzeumba, amely üzenetek továbbítását szolgálta.
A tárlat nem csupán a szervezet sikereiről, de kudarcairól is megemlékezik, legyen szó az Irakban meg nem talált tömegpusztító fegyverekről vagy épp a balul elsült, disznó-öböli támadásról, amelyet Kuba ellen indítottak.
Az amerikai hírszerzés tagjai gyakran panaszkodnak arról, hogy míg a sikerek homályban maradnak, a kudarcok sokszor széles nyilvánosságot kapnak. Ez persze nem minden esetben igaz, és van, hogy a sikerek ismerete okoz problémákat a későbbiekben, elég, ha a demokratikusan megválasztott iráni kormány elleni puccsra gondolunk, amelyre egyfajta válaszul érkezett az iszlám forradalom, vagy épp Dél-Amerika országainak gyanakvása az Egyesült Államokkal szemben is részben a CIA tevékenysége alapozza meg a térségben. A múzeum ugyan nem látogatható, de az online látható részletek és a sajtó beengedése azonban leginkább valószínűleg a szervezet toborzási erőfeszítéseit hivatott segíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.