Véget ért a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusa szombaton, ám Hszi Csin-ping harmadik ciklusát a pártfőtikári székben várhatóan csak vasárnap jelentik be. Az eddigiekben nyilvánosságra hozott új vezetők azonban kevés kétséget hagynak azzal kapcsolatban, hogy továbbra is Hszi állhat az ország élén.
A KKP 200 tagú központi bizottságában Hszi mellett főként az elnök hűséges szövetségesei kaptak helyet, miközben annak nem lesz tagja a 67 éves miniszterelnök, Li Kecsiang vagy a Hszihez hasonlóan pályafutását a Kommunista Ifjúsági Ligában kezdő, szintén 67 éves Vang Jang.
Az ötévente tartott kongresszus záróülését Hszi vezette, és a Politbüro állandó bizottsága magyar idő szerint vasárnap hajnali 6-kor mutatkozik be a tervek szerint. Ez utóbbi testület jóval kevesebb főből áll – a kongresszus előtt annak hét tagja volt, de hagyományosan 5–11 szokott lenni –, és talán a legfontosabb politikai testület az országban. Hszi neve a központi bizottság tagjai között a Bloomberg szerint az első hivatalos megerősítése annak, hogy
a 69 éves kínai vezető semmibe veszi a párt íratlan, 68 éves nyugdíjkorhatárát, valamint gyakorlatilag garantálja azt is, hogy továbbra is ő marad a pártfőtitkár.
A nyugdíjba vonulással kapcsolatos íratlan szabályokat azonban nem csupán Hszi személyében szegte meg a KKP, hiszen hivatalában maradhat a 69 éves külügyminiszter, Vang Ji és a központi katonai bizottság elnökhelyettese, a 72 éves Csang Jucsia tábornok is, míg Li Kecsiang és Vang Jang távozása az állandó bizottságból a másik irányból hágja át a szabályt, amire legalább 1992 óta nem volt példa.
Szakértők szerint ez rávilágít a két politikus által felügyelt területek fontosságára, valamint arra, hogy Hszi hajlandó túllépni az elődei által megalkotott korlátokon. Az új központi bizottság pedig a kínai elnök sikerét jelzi a hatalom konszolidálásának területén.
A 68 éves nem hivatalos nyugdíjkorhatárt 2002-ben hozta létre az akkori pártfőtitkár Csiang Cö-min, míg
a két ciklusra szóló limit Teng Hsziao-ping idejére nyúlik vissza, aki Mao Ce-tungot követve a párt élén a személyi kultusz kialakulásának elkerülése érdekében hozta létre ezt a szabályt. Ez azonban Hszi harmadik ciklusával véget ért.
Hszi elődje, a 79 éves Hu Csin-tao az elnök mellett kapott helyet a kongresszuson, ám az esemény vége előtt távozott. A következő politbüróból Hu szövetségeseinek nagy részét el is távolították, egyetlen kivétellel.
Talán az ország előtt álló gazdasági nehézségekre utal, hogy
a központi bizottságnak nem lesz tagja a gazdasági vezető Liu He, a központi bank kormányzója Ji Kang, a pénzügyminiszter Liu Kun és a bankfelügyeleti vezető Kuo Su-csing sem.
Ugyanakkor ez nem jelenti automatikusan azt, hogy ezen vezetők a kormányzati tisztségeiket is elvesztik, így könnyen lehet, hogy a jövőjükre csak márciusban derül fény, amikor a törvényhozás gyűlése megkezdődik.
Módosult a párt alapszabálya is, amelyben helyet kapott a közös jólét célja, így Hszi egyik legfontosabb politikai elképzelése írásos megerősítést is nyert.
Noha az állandó bizottság tagjait csak vasárnap ismerhetjük meg, a központi bizottságban bekövetkezett változások arra engednek következtetni, hogy az ország vezetésében egyre inkább a Hszi iránti hűség lesz a döntő tényező.
A pártkongresszus idején tőzsdei pletykák szerint az alapkezelőket is utasították arra, hogy ne hozzanak meg a piacokat erősen mozgató döntéseket, de az ország gazdasági adatainak közlését is elhalasztották annak idejére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.