Beengedik az ukrán felet a kelet-lengyelországi Przewodówban történt rakétabecsapódás helyszínére, de a nyomozásban való ukrán részvételről még egyeztetnek – jelentették be pénteken vezető lengyel politikusok.
Ukrán szakértők esetleges jelenlétéről a baleset helyszínén, illetve a nyomozásban való részvételükről Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter nyilatkozott a lengyel közszolgálati rádióban. Megerősítette, Kijev kérése volt, hogy részt vehessen az eljárásban.
Megvan a jóváhagyás, de mivel nyomozás folyik, be kell tartani a vonatkozó előírásokat. Ez azt jelenti, hogy az ukrán szakértők számára lehetővé teszik a terepszemlét
– magyarázta Blaszczak.
Péntekre virradóan Jacek Siewiera, a lengyel államfői hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának (BBN) főnöke a TVN24 kereskedelmi hírtévének elmondta: a lengyel ügyészség által folytatott nyomozásba az ügyben érdekelt külföldi partner jogsegélykérelem kapcsán – vagyis kétoldalú szerződés alapján – vagy a lengyel főügyész által létrehozandó nemzetközi csoport keretében kapcsolódhat be.
Jogsegélykérelmet az ukrán fél eddig nem nyújtott be, a nemzetközi csoportról pedig egyeztetnek – közölte Siewiera. Megerősítette azt is, hogy szerdán az ukrán felet diplomáciai jegyzékben tájékoztatták arról, hogy az ukrán közigazgatás képviselőit beengedik az esemény helyszínére.
Stoltenberg: semmi sem utal arra, hogy Oroszország meg akarná támadni a NATO-tA NATO-főtitkár is megszólalt a lengyelországi rakétabecsapódások ügyében. Szerinte is véletlen balesetről van szó. |
A helyszínen amerikai szakértők is dolgoznak, és szükség esetén a lengyel ügyészség bizonyítóanyagot kér az amerikai féltől.
Siewiera beszámolt arról, hogy a helyszíni vizsgálat során rakétadarabokat helyeztek biztonságba, amelyek a bizonyítóanyag fontos részét képezik. Megerősítette a korábbi megállapításokat, amelyek szerint
Przewodówban a 80-as években a Szovjetunióban gyártott SZ-300-as légvédelmi rakéta csapódhatott be.
Hozzátette, hogy biztosan még nem állítható, de a legvalószínűbb az, hogy az ukrán légvédelem által az orosz támadás közben kilőtt rakétáról van szó.
Andrzej Duda elnök egy pénteki nyilatkozatában kijelentette:
Bizonyos értelemben fel kell készülni arra a lehetőségre, hogy a külföldön zajló háború következtében különböző balesetek megismétlődhetnek.
Azonban hangsúlyozta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez ne történjen meg újra.
A rakétabecsapódás következtében meghalt 62 és 60 éves férfit állami temetésen, hétvégén helyezik örök nyugalomra.
Tényleg csődöt mondott a NATO légvédelme a lengyel rakétabecsapódásnál?Lehet-e okunk félni a hasonló támadásoktól? Meg tud-e védeni minket a NATO légvédelme? A szakértők szerint a válasz nem egyszerű, de aggodalomra sincs ok. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.