Magyarország és azon belül Sopron az 1980-as években kezdett népszerű fogászati célponttá válni az Ausztriából érkezők számára. Ez elsősorban az alacsonyabb költségeknek, a közelségnek és a néhány év alatt erre ügyesen berendezkedő rendelők, valamint fogtechnikai laborok gyors vállalási idejének volt betudható – idézte fel a VG érdeklődésére a magyarok mellett francia nyelvű páciensekre specializálódott Uniklinik Fogászati Központ.
Budapest a fapados légitársaságok megjelenésével került fel igazán Európa fogászati térképére, és
a 2000-es évek elejére egyértelműen a legfontosabb fogászati turisztikai célponttá vált a kontinensen,
de világviszonylatban is nagyon előkelő, második helyet foglal el. Így érthető módon a külföldi páciensek ellátására specializálódott rendelők versengenek is egymással. Van olyan szolgáltató, amelyik utazásszervezéssel, szállásfoglalással, repülőtéri transzferrel és tolmáccsal is segíti a hozzá érkezőket.
A külföldi páciensek számára a legvonzóbbak természetesen a magyarországi árak, pontosabban az ár-érték arányok. Hiszen ugyanazt a magas minőségű ellátást vagy sokszor még magasabb színvonalút kaphatnak itt a külföldi árak 60-70 százalékáért
– hangsúlyozta a budapesti klinika, amely a magyar páciensek mellett elsősorban frankofón területekről érkezők ellátásával foglalkozik, sőt lassan hét éve saját francia részlege van. Ezzel kapcsolatban kifejtették: Franciaországban nagyon drága a fogászati ellátás, és akár három-négy hónapot is várni kell egy időpontra. Ráadásul a kinti rendelők egyáltalán nincsenek berendezkedve az összetettebb kezelésekre, a nagyobb szájsebészeti beavatkozásokra. További lényeges szempont a francia páciensek számára a társadalombiztosítási rendszerük működése, amelynek lényege, hogy a kötelezően befizetett biztosításuk után akkor is kaphatnak visszatérítést, ha magánszolgáltatót vesznek igénybe bárhol az Európai Unióban.
Az Uniklinik tapasztalata az, hogy
a külföldiek többnyire komolyabb, komplexebb kezelésre van szükségük, leginkább teljes körű rehabilitációra.
Ez jelenthet kiterjedt esztétikai beavatkozást, esztétikus koronákat, körhidakat vagy teljes implantációs fogpótlást. Nagyon népszerű például az utóbbi években a határokon túlról érkezettek körében az úgynevezett All-on-4 fogpótlási eljárás, amikor négy fogimplantátumot ültetnek be az állcsontba, és ezekre csavarozzák a hídprotézist.
A fogászati turizmus tehát húzóága a magyarországi egészségturizmusnak, de a szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy a szektor nem tudott volna így alakulni és ekkorát fejlődni az utóbbi évtizedekben, ha Magyarországon nem ennyire kiemelkedően magas színvonalú a fogorvosképzés.
A képhez hozzátartozik ugyanakkor, hogy az elmúlt két és fél évben a járvány és az abból fakadó lezárások miatt – más ágazatokhoz hasonlóan – sok mindent átélt ez a szektor is, és a kifejezetten csak külföldiekre szakosodott fogászati rendelőknek teljesen újra kellett gondolniuk a stratégiájukat.
A francia páciensek száma ebben az évben kezd a pandémia előtti időszak adataihoz visszazárkózni, és reméljük, hogy jövőre újra fejlődést mutat
– mondta Nagy Eszter Éva, az Uniklinik Fogászati Központ francia divíziójának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.