Sorban érik a napokban a törékeny német lelket a sokkok, és immár az ideg-összeroppanás szélére kerültek – értékel a Politico. Alig esett ki nemzeti ön- és egymást ostorozást okozva a katari vb-ről már a csoportkörben a német válogatott, a héten a demokrácia elleni fegyveres összeesküvés leleplezéséről szóló hírek borzolták fel a kedélyeket.
Sokan komolyan aggódnak, miután a hét közepén rendőrök ezrei rajzottak szét az országban, fegyvereket foglaltak le, és letartóztattak 25 embert, akik a hatóságok szerint ördögi terveket szőttek a kormány megdöntésére és a monarchia visszaállítására.
Egy nappal később azonban az ügy jobban hasonlít egy Monty Python-epizód kéziratára, mint A sakál napja folytatására
– fogalmazott a portál.
Kiderült, hogy a szervezkedés gyanú szerinti vezetője XIII. Reuss Henrik herceg, egy 800 éves arisztokrata család félhosszú hajú, idősödő leszármazottja.
A 71 éves herceg a monarchista konspiráció találkozóit a rendőrség szerint a türingiai vidéken, egy hegytetőn álló várkastélyában szervezte. Az összeesküvők – részben nyugdíjasok –
valóban tekintélyes fegyverarzenált gyűjtöttek össze, számszeríj- és parittyatüzérséggel, kardokkal, valamint tisztázatlan korú vadászfegyverekkel és pisztolyokkal készülődve a kormánydöntésre.
A Politico értékelése szerint az ügy sokkal többet mond el a német nemzeti psziché jelenlegi állapotáról, mint az ország demokratikus intézményeiről. A valódi terrorizmus egyébként Németországban nem egzotikus, távoli jelenség. Az 1970-es évektől a Vörös Hadsereg Fakció nevű baloldali terrorszervezet több mint 30 embert tett el láb alól. Az új évezred elején az NSU nevű újnáci csoport kilenc emberrel végzett. Mohamed Atta, a New York-i ikertornyokat ledöntő szeptember 11-i támadás vezetője Hamburgban szervezte meg a csoportját, ahol éveket töltött egyetemistaként. Merényletek az utóbbi években is történtek.
Bár a herceg köré tömörült csoport akár emberéletekre is veszélyessé válhatott volna, az ország stabilitására aligha jelentett veszélyt. A csapatban volt egyébként a szélsőjobboldali AfD párt egy korábbi parlamenti képviselője, a különleges erők egy korábbi, nyugdíjas parancsnoka – aki azonban már 1996-ban leszerelt, és sose látott harcot –, egy operatenor, egy tetőfedő és egy gourmet szakács. Állítólag olyan tervük is volt, hogy II. Erzsébet királynő halála legyen a hatalomátvétel ideje, csakhogy az adott nap felkészületlenül érte őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.