Annak ellenére, hogy a játékok megkezdése előtt még a botrányoké volt a főszerep, végül szerencsére – minden idők legjobb döntője után – a fociról lesz emlékezetes a katari labdarúgó-világbajnokság. Pedig eleinte sokan szerették volna felhasználni a tornát arra is, hogy felhívják az emberi jogokra, különösen az LMBTQ-emberek jogaira a figyelmet. Ez valamilyen szinten sikerült is, főleg, miután a német válogatott is beállt a kezdeményezés mögé. Az aktivizmus azonban, mint ahogy a német csapat is, csúfosan leszerepelt, és épp az ellenkezőjét érte el.
A DW című német lap szerint a nyugati aktivisták annyira túltolták a kampányukat, hogy az már épp az olyan muszlim országokban élő melegközösségekre üt vissza, ahol egészen mostanáig csendben tolerálták a másságot, vagy legalábbis nem volt a téma előtérben.
Néhány hete Kuvaitban is fellángolt az LMBTQ-kérdés körüli vita, konkrétan kikezdtek egy gyorsétteremláncot, amiért az aktivisták által használt One Love, azaz egy szerelem felirattal reklámozta magát. Más kérdés, hogy
a cég már a 90-es évek óta használja a szlogent, és elsősorban a rántott csirkére vonatkozik. A melegek iránt újonnan kirobbant ellenérzés miatt azonban kénytelenek voltak levenni.
Irakban szintén petíciót indítottak decemberben, amelyben a homoszexualitással szembeni fellépésre szólítottak fel. Az egyik elindító konkrétan a katari vébén látottakat nevezte meg kiváltó oknak.
Emiatt gondolják úgy sokan még a melegközösségekben is, hogy a katari tornán való fellépés nemhogy segített, sokkal inkább ártott az ügyüknek.
Olyan közösségekre hívta fel ugyanis a figyelmet a közel-keleten, amelyeknek a tagjai szívesebben maradtak volna a háttérben, hiszen a lakosság többsége nem fogadja el az azonos neműek kapcsolatát.
Ők azok, akik eddig nyugodtan elmehettek zárt körben tunéziai melegbárokba vagy dubaji magánpartikra, most azonban minden szem rájuk, a közösségükre szegeződik. Ráadásul, mivel az aktivisták politikai témává tették a kérdést, a politikusok könnyen felhasználhatják az egészet azt hangoztatva, hogy a Nyugat ily módon próbál befolyást szerezni a régióban.
Egy az Egyesült Államokban élő katari orvos – aki az első katari volt, aki nyíltan vállalta a másságát – szintén úgy látja, hogy a torna után távozó LMBTQ-aktivisták után volt hazájában elindult a melegeket célzó hatósági vegzálás.
Szakértők szerint új megközelítés kell a témában, és nem tüntetésekkel, demonstrációkkal, erőből kell elérni a változást, hanem sokkal inkább párbeszéddel.
„Nem az azonos nemű kapcsolatok legalizálását kell keresztülnyomni a muszlim országokon, hanem először azt kell elérni, hogy ezeket ne tiltsa törvény. Kis lépésekkel kell haladni, nem pedig ajtóstul rontani a házba” – mondta James M. Dorsey szingapúri egyetemi oktató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.