Ha van erény, amely kiérdemli a túlélés jutalmát, akkor az az önmagunkhoz való ragaszkodás - mondta Orbán Viktor vasárnap Szatmárcsekén. A magyar kultúra napja alkalmából tartott ökumenikus istentiszteleten a kormányfő ünnepi beszédében kiemelte: „ezért nem tudnak csapdába csalni ma sem azok a szirénhangok”, amelyek arra csábítanak, hogy „álljunk a történelem jó oldalára”.
Mint mondta, mi, magyarok sem vagyunk bűntelenek, vannak fogyatékosságaink, a kérdés csak az, hogy mit kezdünk ezzel a felismeréssel. Költőinek szánt kérdése az volt, hogy talán térdeljünk a focipályán, döntsünk le a szobrainkat, tagadjuk meg és töröljük el ezeréves kultúránkat? Vagy hagyjuk, hogy az önjelölt, hazátlan és liberális cenzorok megrostálják és átírják a magyarok történelmét? Kölcsey mást mond, papírra veti a magyar irodalom legfontosabb mondatát: megbűnhődte már e nép a múltat, s jövendőt! Így foglalt állást az úgynevezett woke kultúrával vagy inkább ideológiával szemben Orbán Viktor.
Kereszténylélekkel ez a mondat annyit tesz, hogy bár a bűneink száma lehet magas, de megengedi, hogy folytassunk a történelmünket, aminek oka lehet, hogy az erényeink is számosak – mondta. Ha igaz, hogy a megmaradásunk nem a vakszerencse, arra is érdemes választ keresni, hogy mivel érdemeltük ki a fennmaradást.
Magyarország, ugyanúgy, mint kétszáz éve, a Himnusz születésének napján, még mindig magyar ország – mondta a miniszterelnök vasárnap, a Himnusz elkészültének kétszázadik évfordulóján, Szatmárcsekén tartott ökumenikus istentiszteleten. Orbán Viktor kijelentette: mi mondjuk meg, ki jöhet be, ki maradhat itt; ki élhet velünk és ki nem, és mi akarjuk meghatározni azt is, hogyan kapcsolódhat össze az életünk a szomszédainkkal. Nem jobbak vagy rosszabbak vagyunk, hanem mások, és ezt a másságot a magyar kultúra adja - mondta a miniszterelnök.
Úgy fogalmazott, ezért nem szédülünk bele az egyre véresebb háború örvényébe, ezért akarunk tűzszünetet, tárgyalásokat és békét. A magyarok megtanulták, hogy a történelem jó és rossz oldalát azok a nagyhatalmak fogják meghatározni, amelyek utóbb felülkerekednek, és őket a legkevésbé sem érdekli, mi a jó, vagy mi a rossz a magyaroknak – vélekedett. Orbán Viktor szerint ezért nekünk a legbonyolultabb és legnehezebb helyzetekben is a történelem magyar oldalán kell maradnunk.
A kormányfő beszédében üdvözletét küldte a pannon Veszprém városának, amely mostantól Európa kulturális fővárosa, bizonyítva Antall József egykori miniszterelnök kijelentését, miszerint magyarok vagyunk, tehát európaiak.
Mi vagyunk a magyarok, akik nem vagyunk és nem is leszünk alávalóbbak bármely másik népnél – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.