Szeptember a dél-koreai Incson város repülőterén él az az öt orosz férfi, aki elszökött Oroszországból a sorozás előtt. A dezertőröket szeptemberben, a részleges mozgósítás alatt sorozták be, és még aznap elmenekültek az országból. Dél-Koreába utaztak, ahol menekültstátuszért folyamodtak, viszont ezt azóta sem kapták meg.
Az öt férfi egymástól függetlenül szökött meg Oroszországból, és az incsoni repülőtér 1-es termináljában találkoztak. Elmondták, hogy minden napjuk rettegéssel telik, mivel a hatóságok bármikor közölhetik, hogy a elutasítják a menekültstátuszukat, ami azt jelenti, hogy visszatoloncolják őket Oroszországba. Az Insider arról írt, hogy hármójuk már kapott értesítést arról, hogy január 31-én határoznak a kérelmükről.
Nem akarok embereket ölni és meghalni sem. Ez egy politikai konfliktus, egy imperialista háború, ami egy szomszédos nemzet meghódításáról szól
– erről az egyik dezertőr, a 23 éves Vlagyimir Maraktajev beszélt, amikor arról kérdezték, hogy miért szökött meg a hazájából. A Korea Timesnak adott interjújában elmondta, hogy autóval szökött át Mongóliába, majd Ulánbátorból először Manilába repült, ahol hetekig bujkált. Végül sikerült helyet szereznie egy repülőgépen, így érkezett meg a dél-koreai Incsonba, november 12-én. Innen viszont nem tudott továbbutazni, mivel Maraktajevtől és a másik négy dezertőrtől is
megtagadták a hatáságok a belépést az országba, így a repülőtér épületében rekedtek, azt nem hagyhatják el.
Az Insider arról írt, hogy az oroszokat a reptér egyik elkerített váróhelyiségében szállásolták el, bár az öt férfi inkább fogva tartásról beszélt. Elmondta, hogy a repülőtéri mosdókban tudnak tisztálkodni, illetve hogy napi háromszori étkezést biztosítanak nekik.
Zelenszkij követelőzik: a tankok gyorsabb szállítását, vadászgépeket és nagy hatótávolságú rakétákat is akarAz ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij hálás a nyugati országoknak a fejlettebb harckocsikért, de kijelentette, hogy ezeket a fegyvereket sokkal gyorsabban kell Ukrajnába küldeni. Éjszakai beszédében azt is közölte, hogy a tankokkal együtt várják a nagy hatótávolságú rakétákat és a vadászrepülőket is. |
A szigorú elbánás az öt orosz dezertőrrel szemben nem egyedi eset. Dél-Korea rendkívül szigorú a menedékstátuszt illetően, az ilyen kérelmek mindössze 1 százalékát fogadják be.
A nemzetközi jogi normákkal ellentétben Dél-Korea nem fogadja el érvényes jogalapnak a menekültstátuszhoz azt, ha a kérvényező háború sújtotta területről menekült el
– erről az öt férfi ügyvédje, Lee Jong-chan beszélt. Hozzátette, nagy rá az esély, hogy visszatoloncolják őket Oroszországba.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának jelentése szerint Dél-Koreában általánosságban a Szíriából és Jemenből menekültek szoktak humanitárius vízumot kapni.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. szeptember 21-én rendelte el a részleges katonai mozgósítást, ami 300 ezer tartalékos behívását jelentette. Az Associated Press ezt követően arról számolt be még a bejelentés hetén több mint 194 ezer orosz állampolgár menekült el az országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.