Kisebb bevetéseken már június óta, de az év végére már jelentősebb akciókra is bevetette legmodernebb vadászgépeit az orosz hadsereg. A MiG–29-esek utódjaként számontartott Szu–57-es szuperszonikus vadászbombázók Vlagyimir Putyin orosz elnök hadseregének koronaékszerei: lopakodó technológiával vannak ellátva, és könnyedén felveszik a versenyt a legjobb NATO-gépekkel is. Nem csoda, hogy rettenetesen vigyáznak rájuk, a brit hírszerzés információi szerint az ukrán légtérbe be sem léphetnek.
A Szu–57-esek a jelek szerint csak az oroszok által megszállt területeken aktívak, onnan indítanak nagy hatótávolságú levegő-föld és levegő-levegő rakétákat az ukrajnai célpontokra. A britek által megvizsgált műholdképek szerint
legalább öt Szu–57-est állomásoztatnak a Volgográd melletti Ahtubinszk légi támaszponton, amely nagyjából 500 kilométerre található az ukrán határtól, vagyis elég messze, hogy az ukránok el tudjanak lőni idáig rakétákkal.
A Szu–57-esek óvására több oka is van Moszkvának. Egyrészt rendkívül drágák, és az elvesztésük óriási csapás lenne a harci morálra nézve, hiszen ha az ukránok ezeket is le tudják szedni, akkor tényleg nem marad sok esélye a többi repülőjüknek. Másrészt nagyon kell vigyázniuk, nehogy a szövetségesek kezére jusson egy lelőtt vadászbombázó, felbecsülhetetlen értékű információkat szolgáltatva a NATO-nak. Gyakorlatilag a teljes orosz hadiipar jelenlegi helyzetét megismerhetnék egyetlen gép segítségével.
A Szu–57-eseket két éve állították hadrendbe, és eddig mindössze 21 készült belőlük, de ezek közül tízet csak tesztelésre és gyakorlásra használnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.