Iránban első fokon halálra ítéltek csütörtökön egy férfit, akit a tüntetések szervezésével vádolnak. Arsia Takdasztán a hivatalos indoklás szerint Isten ellen viselt háború, vagyis az iráni rendszer megdöntésére tett kísérlet miatt kapott halálbüntetést.
Azt is felrótták neki, hogy rendszerellenes zavargásokat szervezett, valamint az észak-iráni Nosahr város főterénvezetője volt annak a tömegnek, melynek egyes tagjai súlyos bűncselekményeket követtek el a tüntetések idején. Az elítélt életkorát és letartóztatásának idejét nem közölte a hírportál,
ugyanakkor kiemelte, hogy az ítélet nem jogerős.
Iránban a 22 éves kurd nő, Mahsza Amini halálát követően robbant ki országos tiltakozási hullám. Aminit azért vette őrizetbe az iráni erkölcsrendészet, mert nem előírásszerűen viselte a kötelező muszlim kendőt, majd fogvatartása alatt, szeptember 13-án meghalt. A teheráni rendőrség tagadta, hogy az őrizetbe vételnek köze lett volna a nő halálához, aki a közlésük szerint hirtelen szívelégtelenségben halt meg.
Az iráni hatóságok legutóbbi hivatalos jelentése szerint a tüntetések eddigi több száz halálos áldozata között sok rendőr is volt, a letartóztatottak száma pedig több ezer.
A hivatalos információk szerint a tiltakozó megmozdulásokban való aktív részvétel miatt eddig 14 embert ítéltek halálra, és két esetben már végrehajtották az ítéletet. További négy ember halálos ítéletét helyben hagyta a legfelső bíróság, hat esetben pedig új eljárás lefolytatását rendelték el. A csütörtökön halálra ítélt Arsia Takdasztánon kívül további egy ember halálos ítélete szintén nem jogerős.
Újabb kivégzés IránbanIsmét kivégeztek egy embert az ősz óta tartó kormányellenes megmozdulásokkal összefüggésben, a férfi a vád szerint halálra késelte a biztonsági erők két tagját. Madzsidreza Rahnavard a második, akit a szeptember közepe óta tartó megmozdulásokkal összefüggésben kivégeztek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.