Csapdába estek azok az oroszok, akik a háború elől menekülve az Európai Unióban kerestek menedéket. Vannak, akik már 10 hónapja várják, hogy elbírálják az EU-ban a kérelmüket, de egyre reménytelenebbnek látják a helyzetet. Az orosz állampolgárok által benyújtott menedékkérelmek száma megháromszorozódott a háború kitörése óta – erről a Moscow Times írt. A legtöbben olyan háborúellenesek, akik a sorozás elől távoztak a hazájukból.
Fogalmam sincs kapok-e menedékjogot. Illegálisan érkeztem Litvániába Fehéroroszországból, de ennek már 10 hónapja
– nyilatkozta a Moscow Timesnak egy 21 éves menekült. Hozzátette: nyolc olyan ismerőséről tud, aki szintén az unióba menekült az invázió kezdete utáni hetekben, de egyelőre senkiről nem tud, aki megkapta volna a menedékjogot.
Három ország gazdaságát is pörgetik az orosz menekültekSúlyos csapást mér az ukrajnai háború sok ország gazdaságára, Grúzia, Örményország és Törökország azonban nyer a menekülő oroszoknak és a magukkal vitt vagyonnak köszönhetően. |
Az orosz menekültek attól tartanak, hogy az EU szándékosan húzza az időt a döntéssel. Sokan úgy látják, hogy az európai bürokratikus rendszer azt várja, hogy a háború véget érjen, és csak az után küldik ki mindenkinek az elutasító határozatot. A legtöbben úgy érzik, hogy Európa nem látja őket szívesen, és
félnek attól, hogy ha a konfliktus nem ér véget hamarosan, akkor az EU visszaküldi őket Oroszországba, ahol a háborúellenes nézeteik miatt börtön vagy katonai szolgálat vár rájuk.
A Moscow Times azt írja, hogy a háború első nyolc hónapjában 8820 orosz polgároktól származó menedékkérelmet regisztráltak az EU-ban. Ez a szám 2021-ben 3050 volt.
Az egyes uniós tagállamok saját hatáskörben dönthetnek a menekültstátusz kiadásáról, ebben a balti országok, Finnország és Csehország a legszigorúbb. Ezekbe az álamokba turistavízummal sem léphetnek be az oroszok.
Litvánia ad menedéket azoknak, akik menekülnek a felelősség elől. Az orosz népnek otthon kell maradnia, hogy leváltsa Putyin endszerét
– közölte egy Twitter-posztban Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter szeptemberben.
Fontos hozzátenni, hogy az Európai Unióban a menedékkérelmek elbírálása mindig is hosszadalmas procedúra volt. Nemzetiségtől függetlenül gyakran előfordult, hogy egy évet, vagy annál is többet kellett várni a határozatra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.