Dánia nyitott arra, hogy F–16-os vadászgépeket szállítson Ukrajnának, ezzel támogatva az országot az orosz támadást követően – mondta az ország védelmi minisztere a DR dán televíziós csatornának pénteken.
Nem zárom ki, hogy egy bizonyos ponton szükségessé válhat, hogy vadászgépekkel támogassuk Ukrajnát
– jelentette ki Troels Lund Poulsen dán védelmi miniszter. A dán hadsereg tájékoztatása szerint a légierő a hetvenes évek óta 77 darab F–16-os vadászrepülőgépet vásárolt. Ezek közül mintegy 30 jelenleg is hadrendben van a helyi lapok szerint.
Ukrajna idén korszerűbb fegyvereket, köztük vadászgépeket kért nyugati szövetségeseitől. Az Ukrajnának fegyvereket szállító nyugati országok eddig nem voltak hajlandók vadászgépeket vagy nagy hatótávolságú fegyvereket küldeni a megtámadott országnak.
A dán bejelentés illeszkedik Lengyelország és a három balti állam kéréséhez, amiben
Ukrajna erőteljesebb támogatására szólították fel a nemzetközi közösséget.
A négy házelnök közös nyilatkozatát pénteken a varsói szejm honlapján tették közzé.
A bukott brit miniszterelnökök követelik, hogy Sunak vadászgépeket küldjön UkrajnábaA volt miniszterelnökök, Boris Johnson és Liz Truss közösen próbálnak nyomást gyakorolni Rishi Sunak jelenlegi brit miniszterelnökre, hogy küldjön vadászgépeket Ukrajnába. Sunak korábban azt mondta, hogy ezeket a bonyolult fegyvereket felesleges lenne átadni Kijevnek, mivel az ukrán pilóták képtelenek lennének repülni velük. Eközben Joe Bident egyre több bírálat éri a hazájában, amiért mértéktelenül önti a pénzt Ukrajnába. |
Az ukrajnai orosz támadás kezdetének első évfordulója alkalmából megfogalmazott dokumentumban Elzbieta Witek, a lengyel parlamenti alsóház elnöke, valamint az észt, a lett és a litván házelnök – Jüri Ratas, Edvards Smiltens, Viktorija Cmilyte-Nielsen – leszögezik: az orosz agresszió mérhetetlen szenvedést hozott az ukrán népnek, világszerte embermilliók életére hat ki, és komoly támadást jelent a nemzetközi jogrenddel szemben.
A négy házelnök aláhúzta: addig, amíg erre szükség lesz, országaik politikai, gazdasági, katonai és humanitárius támogatást nyújtanak Ukrajnának.
Felszólítjuk a többi országot is, hogy növeljék Ukrajna támogatását, és biztosítsák ezáltal az ukrán függetlenség és területi egység védelmének képességét
– áll a nyilatkozatban. Megerősítették Ukrajna európai uniós és NATO-tagságának támogatását is. Hangsúlyozták továbbá, hogy soha nem ismerik el az ukrán területek – ezen belül a Krím-félsziget, Donyeck, Luhanszk, Herszon, Zaporizzsija – illegális elcsatolását.
Mély nyugtalanságukat fejezték ki a Fehéroroszországban észlelhető orosz katonai jelenlét növelése miatt, ami – mint írták – fokozza a biztonsági fenyegetést a térségben. Fehéroroszországot és Iránt felszólították: ne támogassák tovább az Oroszország által Ukrajnával szemben folytatott háborút.
Más országokat is felszólítunk: hagyjanak fel az orosz agressziót lehetővé tevő minden cselekedettel
– fogalmaztak.
Az ukrajnai háborús bűntettekre és az ott keletkezett háborús károkra utalva aláhúzták: Lengyelország és a balti államok együtt fognak működni szövetségeseikkel annak érdekében, hogy a külföldön befagyasztott orosz vagyont Ukrajna újjáépítésére, a háborús jóvátételre használják fel.
„Az ukrán győzelem az egyetlen módja annak, hogy helyreálljon a béke Európában. Együtt vagyunk Ukrajnával” – zárták le nyilatkozatukat a házelnökök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.