„Jelentős beruházásokat és nehéz döntéseket igényel, hogy újra összekapcsoljuk közösségeinket, és biztonságossá tegyük az ország infrastruktúráját” – hangsúlyozta Chris Hipkins új-zélandi kormányfő hétfői sajtótájékoztatóján, amelyen bejelentett egy 300 millió új-zélandi dolláros sürgősségi segélycsomagot. (Egy ausztrál dollár 0,7 amerikai dollár.)
A Gabrielle ciklon február 12-én csapott le, legalább tizenegy emberéletet követelt, és hatalmas pusztítást hagyott maga után Új-Zélandon, Hipkins szerint
az évszázad eddig legnagyobb természeti katasztrófáját okozta az országban.
A teljes kár elérheti a 13,5 milliárd ausztrál dollárt Grant Robertson pénzügyminiszter becslései szerint – nagyjából ekkora összeget költöttek Christchurch újjáépítésére a 2011-es földrengés után.
A sürgősségi segélycsomag részeként 250 millió dollárt fordítanak a kulcsfontosságú utak helyreállítására a katasztrófa sújtotta területeken, és 50 milliót kapnak a vállalkozások és mezőgazdasági termelők. A kormány azonban várhatóan további összegeket fordít majd az újjáépítésre és anyagi támogatásra.
Hipkins emellett további hét nappal meghosszabbította a szükségállapotot, amelyet a múlt héten hirdettek ki – mindössze harmadszor Új-Zéland történetében. A szükségállapot hatálya Northlandre, Aucklandre, Tai Rawhitira, Bay of Plentyre, Waikatóra, Hawke’s Bayre és Tararuára vonatkozik.
A rendőrség megerősítette, hogy a ciklon miatt tizenegyen vesztették életüket, a legtöbben az Északi-szigeten található Hawke’s Bayben, de mintegy 2200 embert még mindig keresnek, az áldozatok száma várhatóan még emelkedni fog. A kommunikációs problémák tovább nehezítik a helyzetet. Új-Zéland a Reuters összefoglalója szerint 60 Starlinket telepített a kommunikáció helyreállítására, és további harminc úton van.
Az Északi-szigeten még mindig 15 ezer ember van áram nélkül. Az utak lezárva, és lassan kifogy a készpénz az automatákból is.
A BBC tudósítása szerint az érintett területeken a teljes termés tönkrement, a Gabrielle-t megelőző többhetes esőzések okozta áradásokban egész nyájak pusztultak el. Egyelőre nem tudni, mekkora biztosított kárt szenvedtek a mezőgazdasági termelők, de a katasztrófa miatt várhatóan emelkedni fognak az élelmiszerárak, ami tovább erősíti az inflációs nyomást. Az infláció pedig így is a majdnem három évtizedes csúcsot jelentő 7,2 százalékon áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.