Még szombaton is tüntettek ellene, de hiába, vasárnapra virradóra a francia törvényhozás megszavazta Emmanuel Macron elnök nyugdíjreformjának tervezetét, amely kikövezte az utat a törvény elfogadása előtt. A tervezet értelmében 62-ről 64-re emelik a nyugdíjkorhatárt, a teljes ellátáshoz pedig 43 évet kell ledolgozni. Mindez 2027-től lép életbe.
A szenátusban 195 képviselő szavazott igennel, 112 pedig nemmel a tervezetre, amely ellen széles körű tiltakozások robbantak ki szerte az országban. Még szombaton is megmozdultak az emberek: százezrek vonultak az utcákra, hogy tüntessenek a reform ellen. A tiltakozások és a sztrájkok tovább folytatódnak.
Erre utalt Laurent Berger, az egyik legnagyobb francia szakszervezet vezetője is, aki azt mondta:
felhívom a képviselők figyelmét, hogy nézzék meg, mi folyik az utcákon a választókörzetükben. Nem szavazhat meg valaki egy olyan reformot, amit ennyien elutasítanak.
Pedig a tervezet már évek óta terítéken volt, hiszen Macron a kampányában is kijelentette, hogy az európai normáknak megfelelően akarja emelni a korhatárt, például Németországhoz hasonlóan, ahol a nyugdíjkorhatár 65 és 67 év között van – írja a Politico.
A következő nagy utcai megmozdulások szerdán várhatók, amikor a szenátus alsóháza, a nemzetgyűlés is összeül a témában. Amennyiben ott is elfogadják a tervezetet, akkor a törvény már csütörtöktől életbe léphet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.