Tíz embert ítéltek börtönbüntetésre az iráni hatóságok az Ukraine International Airlines repülőgépének 2020 januári lelövése miatt. A fő gyanúsított az ügyben a támadást végrehajtó Tor-M1 föld-levegő rakétarendszer meg nem nevezett parancsnoka volt, akit
10 évre ítéltek parancsmegtagadás miatt, és további három évre a gyilkosságban történő közreműködés miatt.
Az elítélt parancsnok azonban maximum 10 évig lesz a rácsok mögött, illetve ebből is le kell vonni azt az időt, amit már letöltött a tárgyalás előtt,
ugyanakkor az ítélet szerint a 176 áldozat családjának kártérítést kell fizetnie.
A rakétarendszert kezelő két fő egy-egy éves büntetésben részesül, míg további légvédelmi tisztviselőket és a Forradalmi Gárda légvédelmi részlegének egyes tagjait 1–3 év közötti börtönbüntetésre ítélték. Ezek az ítéletek azonban még nem jogerősek, van lehetőség arra, hogy a vádlottak fellebbezést nyújtsanak be ellenük.
A PS752-es járat 2020 január 8-án szállt fel a teheráni repülőtérről, és perceken belül lelőtték. Noha
az iráni hatóságok kezdetben tagadták, hogy a gépet lelőtték, később azonban elismerték a katasztrofális hibát.
A repülő lelövéséről szóló vizsgálat szerint emberi mulasztás okozta a tragédiát, miután a légvédelem azelőtt lőtte ki a rakétákat, hogy a megfelelő engedélyeket beszerezte volna, mivel azt gondolták, hogy az egy az iráni fővárost célzó rakéta.
A gépet azután lőtték le, hogy Irán Irakban található amerikai bázisokat lőtt, válaszul a Forradalmi Gárdát egyik fontos tábornoka, Kasszim Szulejmáni likvidálására – írja az Al-Dzsazíra.
A bíróság vasárnapi jelentése is így értékelte a történteket, mondván a személyzet nem kalibrálta újra a védelmi rendszert miután azt elköltöztették nem sokkal a baleset előtt és
figyelmen kívül hagyták azt az utasítást is, hogy közvetlen jóváhagyást szerezzenek, mielőtt tüzet nyitnának az éjszakában, amikor Irán amerikai válaszcsapásra számított.
Az áldozatok családjai, valamint az ukrán és a kanadai kormány azonban elítélték Teheránt az együttműködés és a transzparencia hiánya miatt. Egy kanadai bíróság terrorcselekménynek minősítette az esetet 2021-ben. Egy másik kanadai bíróság több tízmillió dollárt ítélt az áldozatoknak.
Az iráni kormány ezzel szemben 2020 végén áldozatoként 150 ezer dollárt ítélt meg a hozzátartozóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.