Szerda 11 órakor kiáll a nyilvánosság elé Karácsony Gergely, hogy bejelentse Budapest legújabb megszorítócsomagját. A főpolgármester egész pontosan Megvédjük Budapestet! címmel tart rendkívüli sajtótájékoztatót, hogy ismertesse a főváros – ahogy a városvezetés nevezi – túlélőprogramját.
Hogy Budapesten megszorítások lesznek, az múlt csütörtök óta lehet tudni. Akkor az általános főpolgármester-helyettes, Kiss Ambrus ismertette, hogy a főpolgármestertől azt a feladatot kapta, hogy egy hét leforgása alatt állítson össze egy akciótervet, ami lehetővé teszi a főváros megmentését a csődtől. A városvezetés szerint ugyanis legkésőbb június végére túljutnak azon a gazdálkodási ponton, ami után már nem fenntartható a működés. Az állítást alátámasztására számokat is hoztak:
augusztus elejére mínusz 76 milliárd forintot mutat majd a főváros bankszámlája.
Pedig a főváros pénzügyi takarójának a vége mínusz 25 milliárd, eddig tart a folyószámlahitel-kerete. Vagyis ennél tovább elméletileg sem nyújtózkodhatna. Ehhez képest a városvezetés április közepén már tisztán látja, hogy ennek a háromszorosát is eléri majd a hiány.
Mindez azért okozhat komoly értetlenséget, mert egyrészt az elmúlt bő tíz évben a „legatyásodott Budapest” állapottól már elszoktak az emberek. A főváros stabil pénzügyi lábakon állt. Másrészt 2020 januárjában még 186,2 milliárd pluszban volt Budapest. Ez lényegében a sokat emlegetett Tarlós-örökséget jelentette, a leköszönt főpolgármester összességében 200 milliárdos tartalékkal adta át utódjának a kasszát. Hiába a tetemes összeg, mindez 2023 januárjára 10 milliárd forintra olvadt, majd mostanra lényegében lenullázódott. Adja magát a kérdés, hogy mire ment el a pénz. Erre egzakt elszámolást eddig nem láttunk, de Kiss Ambrustól legalább néhány tételt meg lehet tudni. E szerint
Ez tehát a mérleg egyik nyelve, de van egy másik is, amiről ritkábban beszél Budapest vezetése. Ez pedig az iparűzési adó növekedése: 2019-ben még 164 milliárd forint fölött rendelkezhetett a városháza, az idén már viszont csaknem 272 milliárdot terveztek be.
A tényleges adat bőven magasabb lehet, de már így is 66 százalékos növekedésről beszélhetünk.
A március 15-i határidőre 79,2 milliárd forint folyt be, a következő iparűzésiadó-összegek május végén és szeptember közepén esedékesek.
Akárhogy is, mivel a városvezetés benyomása szerint a kormány nem mutat szándékot arra, hogy magára vállalja a főváros finanszírozását, úgy döntött, hogy maga kísérli meg megoldani a problémát. Ez ölt testet a túlélő programban. Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy szabad kezet kapott Karácsony Gergelytől, bármihez hozzányúlhat. Két tabu van: a szolgáltatások színvonala nem csökkenhet és a béreket is ki kell fizetni. A csomagot a főpolgármesteri kabinet megtárgyalta, a szükséges döntéseket pedig az áprilisi közgyűlésen meg kívánják hozni.
Vagyis fogadjanak el bármilyen megszorításokat vagy intézkedéseket, azok jó eséllyel májustól hatályba lépnek.
Pontosan két óra múlva kiderül, hogyan húzza meg a nadrágszíjat a főváros. Azonban addig is a működési kiadások vizsgálata támpontot adhat a várható lépések kapcsán. A közösségi közlekedésnek, tehát a BKV-nak és a BKK-nak 37 százalékos a része, a központi költségvetésnek 19 százalékos aránnyal fizetnek be, 8 százaléknyi tortaszelete van a kamatkiadásoknak és a költségek 5 százaléka a közvilágításra megy el. Mindebből logikus, hogy a két legfajsúlyosabb tételhez nyúljanak hozzá, a közlekedéshez és az adóbefizetésekhez. De vajon hogyan?
Persze az sem zárható ki, hogy a városvezetés több elemből álló megszorítási programot hirdet meg, és nem csak a legnagyobb tételeken akar faragni. Azonban az kétségtelen, hogy a városháza a legkönnyebben akkor van kint a vízből, ha a legnagyobb kiadásait próbálja meg valahogyan mérsékelni. Hamarosan kiderül, milyen útra lép rá Karácsony Gergely.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.