Bekérették Németország, Dánia és Svédország moszkvai nagykövetét csütörtökön az orosz külügyminisztériumba, hogy tiltakozzanak az Északi Áramlat tavalyi felrobbantása ügyében folytatott közös nyomozásuk „totális eredménytelensége” miatt. A tárca mind a három országot azzal vádolja, hogy húzzák az időt, és nem hajlandók együttműködni Moszkvával.
„Megállapítottuk, hogy ezek az országok nem érdekeltek a szabotázs valódi körülményeinek megállapításában. Éppen ellenkezőleg, késleltetik erőfeszítéseiket, és megpróbálják eltitkolni a nyomokat és a bűncselekmény valódi elkövetőit, akik mögött szerintünk jól ismert országok állnak” – idézte a Deutsche Welle az orosz külügyminisztérium közleményét.
A portál emlékeztetett, hogy Oroszország egy hónapja kiutasított több mint húsz német diplomatát, válaszképpen Berlin hasonló lépésére.
Az Északi Áramlat két vezetékén tavaly történtek robbanások , amelyeket az Egyesült Államok és a NATO is ismeretlen tettesek által elkövetett „szabotázsakciónak” minősített, míg Oroszország a Nyugatot vádolja a támadás elkövetésével. Az állítását alátámasztó bizonyítékkal azonban eddig egyik fél fel szolgált.
Nem véletlen, hogy valószínűtlen verziók »szivárognak ki« a médiába, így próbálják eltitkolni a valóságot
– fogalmazott az orosz külügyminisztérium.
A tárca azokra a robbanásról szóló sajtójelentésekre célzott, amelyek az utóbbi hónapokban jelentek meg, például az amerikaiak állítólagos részvételéről. Mások szerint „gyanús” orosz hadihajókat észleltek a Balti-tengeren nem sokkal a robbanások előtt. Hivatalosan azonban a svéd hatóságok csak annyit közöltek még tavaly novemberben, hogy a helyszínen robbanóanyag nyomait fedezték fel, ami megerősíti a szabotázs tényét.
Az orosz tárca azt is megerősítette, hogy Moszkva továbbra is nyomást gyakorol majd Németországra, Dániára és Svédországra, hogy azok engedélyezzék Oroszország részvételét a vizsgálatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.