BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
An aerial view shows Zhongzheng bridge under construction in Taipei on June 7, 2023. The bridge crosses the Tamshui river linking Taipei and New Taipei City. AFP Photo
DOCUMENT REFERENCE000_33HB94W
SLUGTAIWAN - ECONOMY
CREATION DATE6/7/2023
CITY/COUNTRYTAIPEI, TAIWAN
CREDITSAM YEH / AFP
FILE SIZE/PIXELS/DPI47.68 Mb / 5000 x 3333 / 300 dpi
TAIWAN-ECONOMY
An aerial view shows Zhongzheng bridge under construction in Taipei on June 7, 2023. The bridge crosses the Tamshui river linking Taipei and New Taipei City.
Sam Yeh / AFP

Tajvan szerint Kína beavatkozik az elnökválasztásba

A távol-keleti óriás különböző eszközökkel aktívan beavatkozik a választásokba, hogy befolyásolja a végeredményt. A végső cél Kína politikai menetrendjének előmozdítása, ami magában foglalja a Tajvannal való egyesülést.

Tajpej szerint szerint Peking be akar avatkozni a 2024-es januári elnökválasztásokba: az ázsiai óriás több módszerrel is támogatná a Kína-barát jelölteket. Például utasíthatná a politikusokat, hogy hozzanak létre WeChat-fiókot, majd a népszerű kínai közösségi hálózaton keresztül küldenének adományokat a jelölteknek. A platform ugyanis lehetővé teszi a felhasználók közötti közvetlen átutalásokat naponta 200 ezer jüan (közel 9,5 millió forint) értékben és Tajvanon is elérhető.

An aerial view shows Zhongzheng bridge under construction in Taipei on June 7, 2023. The bridge crosses the Tamshui river linking Taipei and New Taipei City. AFP Photo
DOCUMENT REFERENCE000_33HB94W
SLUGTAIWAN - ECONOMY
CREATION DATE6/7/2023
CITY/COUNTRYTAIPEI, TAIWAN
CREDITSAM YEH / AFP
FILE SIZE/PIXELS/DPI47.68 Mb / 5000 x 3333 / 300 dpi
TAIWAN-ECONOMY
An aerial view shows Zhongzheng bridge under construction in Taipei on June 7, 2023. The bridge crosses the Tamshui river linking Taipei and New Taipei City.
Sam Yeh / AFP
Fotó: Sam Yeh / AFP

Egy másik metódus, hogy Kína az utazási irodákkal működne együtt: a csoportos utazások tagjai készpénzt vihetnek Tajvanra, amit a beszervezett turisták vagy az annak álcázott ügynökök a megfelelő személyeknek átadnak – írja a Reuters belső biztonsági jelentésekre hivatkozva. A lehetséges finanszírozási csatornák közé tartozik a China UnionPay nevű pénzügyi szolgáltató, ami lehetővé teszi a tajvaniaknak, hogy legálisan vegyenek fel pénzt kínai bankszámlákról. Tajpej szerint Peking a tajvani székhelyű jótékonysági alapokon keresztül is küldhet adományt.

A távol-keleti óriás ingyenes kínai utazásokat is felajánlhat a választási kampányokban részt vevő több száz tajvaninak a szavazás előtt, hogy befolyásolják őket: ezeket főleg helyi vezetőknek, például kisebb települések polgármestereinek szánják. Források szerint a tajvani kabinet figyelőlistáján a szigeten tevékenykedő  kis politikai pártok szerepelnek, valamint Tajpej létrehozta a Ping Shun elnevezésű, minisztériumokon átívelő biztonsági munkacsoportot, 

hogy megvizsgálja az esetleges belföldi és külföldi beavatkozási kísérleteket.

Caj Jing-ven elnök és magas rangú tisztviselők többször figyelmeztetettek arra, hogy Peking megpróbálja befolyásolni a közvéleményt és a választásokat szigeten, de korábban nem közöltek részleteket. Kína tajvani ügyekért felelős hivatala nem reagált az amerikai hírügynökség megkeresésére, míg a tajvani, Kínával foglalkozó tanács közölte: a távol-keleti óriás különböző eszközökkel aktívan beavatkozik a választásokba, hogy befolyásolja a végeredményt. Hozzátette: a végső cél Kína politikai menetrendjének előmozdítása, ami magában foglalja a Tajvannal való egyesülést.

A 20. század első felében a sziget a Japán Birodalom része volt, majd a második világháború után visszakerült Kínához. A világégés után kiújult a polgárháború a Mao Ce-tung vezette kommunisták és a Csang Kaj-sek irányította nacionalisták között, az utóbbiak vereségük után, 1949-ben Tajvanra vonultak vissza. A szárazföldi Kínában létrejött a Kínai Népköztársaság, míg Tajvanon a Kuomintang-erők a Kínai Köztársaságot kiáltották ki. Mindkét fél szerint ők képviselik az igazi Kínát.

Az ENSZ-ben 1971-ig Tajpej képviselte Kínát, majd a Kínai Népköztársaság vette át a helyét. A saját kormányzatot fenntartó, 24 millió lakosú Tajvant Kína a saját részének tekinti. A világon mindössze 13 állam ismeri el függetlennek, ám Peking szorgosan dolgozik azon, hogy ez a szám tovább csökkenjen. Ezt elsősorban gazdasági ösztönzőkkel éri el, így Tajpej az elmúlt években egyre több szövetségest vesztett.

Kína szerint a szeparatisták akadályozzák a Tajvani-szoros békéjét

A Tajvan függetlenségére törekvő szeparatisták a külső erőkkel összejátszva, konfliktust szítva akadályozzák a békét, és kárt okoznak a Tajvani-szoros két partján élőknek – jelentette ki a 15. Szoros Fórum résztvevőinek Szung Tao, a Peking tajvani ügyekért felelős magas beosztású vezetője. Hozzátette, mindkét oldalon határozottan ki fognak állni Tajvan függetlensége és a külföldi beavatkozás ellen, miközben fokozzák a kommunikációt és az együttműködést.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.