Az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás és az ellátásban meglévő súlyos egyenlőtlenségek miatt a britek egészségi állapota a legrosszabbak közé tartozik Európában, az országot valóságos „betegségrobbanás” sújtja, amely jelentős kiesést okoz a gazdaság számára – derült ki egy e héten nyilvánosságra hozott jelentésből.
A népesség általánosan rossz egészségi állapota az idősek számának folyamatos emelkedésével együtt azt jelenti, hogy egyre nő az ellátás iránti igény, ami megterheli az állami ellátást (NHS) és „egészségügyi vészhelyzethez” vezet, figyelmeztettek a szakértők.
A jelentés szerint, amelyet a Sky News internetes oldala ismertetett, britek millió lesznek viszonylag fiatalon annyira betegek, így sokan közülük kiesnek a munkaerőpiacról. A magas egészségügyi ellátási költségek és az alacsonyabb adóbevételek miatt ez a márciusban zárult pénzügyi évben becslések szerint 15 milliárd fontos kárt okozott a gazdaságban. (Egy font 436,8 forint.)
„Sürgősen cselekedni kell. A korai, gyakran elkerülhető megbetegedések magas szintje életeket, településeket, az egész társadalmat és a gazdaságot is károsítja. Határozott fellépés nélkül pedig a helyzet rosszabb lesz” – hangsúlyozták a jelentés szerzői, volt egészségügyi miniszterek, akadémikusok és a King’s Fund kutatóintézet munkatársai.
Az előrejelzésük szerint a 69 milliós országban 2030-ra 15 millió ember lesz elhízott, és a következő öt évben félmilliónak halnak meg dohányzás vagy rossz levegőminőség okozta betegség miatt. A kormányzat, a gazdasági vezetők, a társadalom és az emberek is keveset tesznek azért, hogy megakadályozzák a megbetegedéseket.
„A vezetőinknek fel kell ismerniük, hogy a lakosság támogatja a dohányzás, az elhízás, a szív- és más krónikus betegségek, az egészségtelen ételek és a szennyezett levegő ellen hozott intézkedéseket” – hangsúlyozta a jelentés egyik szerzője, Lord Bethell volt egészségügyi miniszter.
Az egészségügyi tárca a jelentésre válaszul emlékeztetett, hogy a kormányzat mindent megtesz a helyzet javítása érdekében, elkötelezett az iránt, hogy 2035-re öt évvel növelje a várható élettartamot, ami jelenleg 81,77 év, bár országrészek szerint jelentős az eltérés, amelyet csökkenteni szeretnének 2030-ra.
Az országban már kötelezővé tették a kalóriaérték megjelölését és korlátozták a kevésbé egészséges élelmiszerek elhelyezését az üzletekben, a tárca szerint a valaha volt legnagyobb mértékben növelték a kábítószer- és alkoholfüggők kezelésére fordított összeget, és
egymillió dohányosnak segítettek leszokni azáltal, hogy ingyenes párologtató kezdőcsomagot adtak nekik.
A brit parlament alsóházának szakbizottsága is elkerülhetetlennek tartja az egészségügy, azon belüli is a fogászati ellátás sürgős és átfogó reformját. Jelentésükből kiderült, hogy az emberek tíz százaléka kényszerült tavaly házi fogászati kezelésre, a foga kihúzására, mert nem jutnak hozzá szakszerű kezeléshez vagy nem engedhetik meg maguknak azt.
A brit kormány július elején hirdetett másfél évtizedre szóló egészségügyi reformot a krónikus orvoshiány kezelésére, az egészségügyet azonban szinte megbénítják a sztrájkok, legutóbb majdnem öt évtized után először csütörtökön kezdtek 48 órás munkabeszüntetésbe a szakorvosok – köztük a fogorvosok is –, a rezidensek után inflációt követő béremelést követelve. Nem elégedettek Rishi Sunak kormányfő múlt heti, „végleges” ajánlatával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.