Egy új technológián alapuló, geotermikus energiát hasznosító erőmű építésével gyorsítaná a megújuló energiára való átállást Németország – idézi a német közszolgálati televízió, a ZDF beszámolóját az Infostart. Az eddig csak az Egyesült Államokban használt technológia segítségével egészen négy és fél kilométer mélyre fúrtak le a bajorországi Geretsriedben, a kutatások során pedig kiderült, hogy ebben a mélységben 160 Celsius-fok van.
A termálvízen alapuló hagyományos geotermikus erőművek esetében ilyen mélységre egyáltalán nem volt szükség, igaz, ezek forró termálforrásokra voltak utalva, melyekhez Németországban nem mindenütt lehet hozzájutni.
A geotermikus energia eddig a megújuló energiaforrások mindössze 4 százalékát tette ki Németországban, az új technológia ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a föld mélyebb rétegeiből az eddiginél több helyszínen nyerjenek ki energiát. Az újítás ezzel együtt jóval drágább a hagyományos geotermikus erőművek működtetéséhez képest.
Minél mélyebbek a fúrások, annál magasabbak a költségek, többek között azért is, mert a fúráshoz használt berendezés jóval nagyobb
– fogalmazott az egyik kutató.
Az új modell ára az eddig használt berendezések költségeinek hatszorosa, 180 millió euró, aminek felét uniós támogatásból fedezik.
A mintegy 30 ezer ember hő- és áramellátását biztosítani képes bajorországi erőmű már jövőre termelésbe állhat.
Daniel Mölk, a projekt ügyvezető igazgatója szerint az új technológia felgyorsíthatja az energetikai átállást, a tervezett technológia pedig a megújuló energiaforrások „harmadik oszlopa” lehet.
A ZDF által idézett kutatók szerint a geotermikus energia nagy lehetőség Németország számára, a nap- és szélerőművek létesítése mellett a geotermikus energia rendkívüli potenciált jelenthet, és Németország energiaszükségleteinek akár harmadát is fedezhetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.