A bevándorlás jelentős csökkentését támogatta egy csütörtökön megjelent interjúan Emmanuel Macron francia elnök. A politikus elmondta azt is, hogy kormánya ősszel ismét a parlament elé terjeszti új bevándorlási törvényjavaslatát, melynek elfogadását az országgyűlés az utóbbi évben többször is elhalasztotta.
Macron ugyanakkor beszélt arról is, hogy azt nem lehet állítani, hogy elárasztaná Franciaországot a bevándorlás, ám ennek ellenére tarthatatlannak nevezte a jelenlegi helyzetet, és a bevándorlás jelentős csökkentése mellett szállt síkra, értve ez alatt a legális bevándorlást is.
A francia államfő a Le Point hetilapnak adott interjúban felhívta a figyelmet a külső, európai határok védelmének szükségességére is, hangsúlyozva, hogy Franciaország nem az Európába érkező külföldiek belépőországa, hanem inkább egy másodlagos célpontja olyanoknak, akik máshol léptek be az Európai Unió területére.
A menedékjog kapcsán annak hatékonyabb alkalmazására szólított fel, hozzátéve, hogy azzal az embercsempész-hálózatok visszaélnek. A francia elnök szerint a benyújtandó törvényjavaslat középpontjában is ez áll.
Macron a bevándorlás csökkentése mellett kiemelte az oktatás, az integráció, a tekintély, a köztársaság és a gazdaság szerepének fontosságát is, mivel
amikor éveken keresztül 10 százalékon volt a munkanélküliség, nem volt lehetőség az integrációra sem.
A bevándorlási törvénytervezetről szólva közölte, hogy Gérald Darmanin belügyminiszter folytatja a munkát annak kidolgozásán, miután azt télen a szenátusban már elkezdték megvitatni, ám melynek nemzetgyűlési vitáját a kormány már többször elhalasztotta. Elmondta azt is, hogy a törvényjavaslat leporolására Elisabeth Borne miniszterelnökkel közösen fogják kérni a belügyminisztert ősszel és arra is kérik majd Darmanint, hogy arról tárgyaljon az összes, a kormányzati állásponthoz hasonlóan gondolkodó ellenzéki erővel.
A francia államfő kifejtette, hogy bár eddig nem sikerült a javaslat mögé többséget felsorakoztatni a nemzetgyűlésben, szeretné elkerülni, hogy a vitatott nyugdíjreformhoz hasonlóan ismét az alkotmány 49.3-as cikkelyéhez kelljen folyamodnia, amely lehetővé teszi, hogy egy törvényt a parlament alsóházának szavazása nélkül fogadjanak el. Azonban a lehetőség használatát sem zárta ki.
Az elmúlt négy évtizedben ez már a 29. bevándorlási törvénytervezet Franciaországban, mely két lényeges intézkedésből áll. Ezek a kitoloncolások és a társadalmi integráció hatékonyságának növelése. Utóbbi érdekében a kormány a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban jelenleg feketén dolgozó külföldiek helyzetét legalizálná, azaz munkavállalási és tartózkodási engedélyt adna számukra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.