Nukleáris zsarolással vádolta csütörtökön a japán miniszterelnök Oroszországot, valamint aggodalmát fejezte ki a Dél-kínai-tengeren, illetve a Kelet-kínai-tengeren zajló katonai tevékenység miatt.
Kisida Fumio a Jakartában rendezett kelet-ázsiai csúcstalálkozón azt vetette Moszkva szemére, hogy a nemzetközi tiltakozás ellenére folytatja Ukrajna elleni háborúját, hozzátéve:
az orosz kormány nukleáris fenyegetőzései és az orosz nukleáris arzenál esetleges bevetése a harcokban teljes mértékben elfogadhatatlan.
A világon sehol nem lehet tűrni a status quo egyoldalú megváltoztatását, ezt Japán szigorúan ellenzi
– mondta a kormányfő. Kisida kitért a fukusimai atomerőműből az óceánba engedett tisztított víz ügyére is, biztosítva a megjelenteket, hogy az eljárás a vonatkozó nemzetközi előírásokkal összhangban történik.
Bár Peking többször élesen tiltakozott a vízkibocsátás ellen, a csúcstalálkozón szintén részt vevő Li Csiang kínai miniszterelnök az ügyet nem említette. Az indiai csendes-óceáni térségben ismét feszültté vált a helyzet, miután a pekingi kormány nemrég olyan térképet tett közzé, amelyen szinte az egész Dél-kínai-tenger Kína fennhatósága alatt szerepel, olyan övezetek is, amelyekre több ASEAN-ország is igényt tart.
Fokozódik az ellenségeskedés Kína és Japán közöttÁzsia két legnagyobb gazdasága több kérdésben (Szenkaku-szigetek, csip) is vitában áll, azonban a fukusimai atomerőmű megtisztított, de még mindig enyhén radioaktív hűtővizének tengerbe eresztése kiélezte a konfliktust a felek között. |
Borítókép forrása: AFP
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.