Többszöri halasztás után, sikeresen elindította a Holdra tartó küldetését Japán is. A H2-A rakéta a Tanegasima űrközpontból kezdte meg útját az égitest felé – közölte a japán űrkutatási ügynökség (JAXA).
A rakéta által szállított eszköz csak 4-6 hónap múlva érkezik meg a Hold felszínére. A leszállóegységet úgy tervezték, hogy 100 méteren belül tudjon kitűzött céljához képest földet – illetve ez esetben holdat – érni, szemben a megszokott több kilométeres hibahatárral. A JAXA szerint ugyanis nem ott szeretnének leszállni, ahol könnyű, hanem ott, ahol akarnak.
A japán űrkutatási hivatal hangsúlyozta, hogy korábban nem volt példa hasonlóan pontos landolásra olyan erős gravitációjú égitesten, mint amilyen a Hold.
A rakéta egyébként egy a NASA-val és az Európai Űrügynökséggel közösen tervezett kutató műholdat is szállít magával.
Japán több sikertelen Hold-misszió után bízik a sikerben – írja a Deutsche Welle, így például tavaly nem sikerült az amerikai Artemisz program keretében felküldött Omotenasi szonda küldetése. Áprilisban pedig az ispace nevű startupnak nem sikerült első magáncégként elérnie a Holdat.
A mostani küldetés két héttel követi India történelmi sikerét, miután először sikerült a Hold déli sarkához közel landolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.