Jóváhagyta szerdán az Európai Tanács határozatát az Európai Parlament, amely 705-ről 720-ra emeli az uniós parlament tagjainak számát a következő ciklusban, így 12 tagállam jut összesen 15 új képviselői helyhez.
A tagállami vezetőket tömörítő tanács az EP júniusi jelentése alapján döntött a 15 fős bővítésről, amit az EU népességének változása indokol. A határozatnak két-két képviselői helyet köszönhet Franciaország, Spanyolország és Hollandia, míg az osztrák, dán, belga, lengyel, finn, szlovák, ír, szlovén és lett képviselők száma eggyel nő.
A határozatot 515 képviselő szavazta meg 74 ellenében, míg 44-en tartózkodtak a kérdésben.
A 2024. június 6. és 9. között esedékes választásokon már a megnövelt számú képviselői mandátum sorsáról dönthetnek az európai választók.
Az EP létszámát minden választás előtt felülvizsgálják az uniós szerződésekben meghatározott elvek alapján, amelyek szerint a testületnek maximum 750 tagja és egy elnöke lehet, és egy tagállamnak sem lehet hatnál kevesebb vagy 96-nál több képviselője. A voksolásra ötévente kerül sor.
A szavazáson a nemzeti pártok indulnak, ám az európai törvényhozásban a képviselők általában nemzetek feletti frakciók tagjai lesznek. A legtöbb tagállami párt európai szintű politikai párthoz kapcsolódik. A legkevesebb képviselővel, hattal Málta rendelkezik, míg a legtöbb képviselőt Németország delegálja, 96-ot.
A legutóbbi választáson, 2019 májusában 751 képviselő került be az európai törvényhozásba, ám ez a létszám a Brexit után 705-re csökkent. A képviselői helyek elosztását az európai uniós szerződések határozzák meg. Az európai parlamenti választásokat az egyes tagállamok választási szabályai szerint bonyolítják le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.