Az izraeli háború egyre nagyobb humanitárius válságot okoz a Közel-Keleten. Több százezer palesztin hagyta már el az otthonát Gáza északi részén és indult el Egyiptom irányába, hogy elmeneküljenek a harcok elől. Mivel Izrael mellett Egyiptom az egyetlen ország, ami határos Gázával, így a menekültáradat most teljes súlyával nehezedik az országra.
Korábban az Egyesült Államok megpróbálta rábeszélni Kairót, hogy nyissa meg a rafahi határátkelőt a külföldi állampolgárok előtt, azonban a hírre annyian sereglettek Rafah városba, hogy Egyiptom végül meghátrált és nem engedett át senkit a határon. Az ország attól tart, hogy a menekülő palesztinok áradata felboríthatja a belső stabilitást, illetve túlságosan megterhelné az ellátórendszert.
Kairó közölte, hogy kész átengedni a humanitárius segélyt Gázába, de senkit nem fogad be a háborús zónából
Az egyiptomi külügyminiszter, Sameh Shoukry hétfőn arról beszélt, hogy a palesztinok kitelepítése Gázából semmire sem lesz megoldás.
Egy magas rangú egyiptomi tisztviselő azonban ennél sokkal keményebb hangot ütött meg a menekültekkel kapcsolatban.
Azt akarják, hogy fogadjunk be egymillió palesztint? Nos, ha ezek az emberek átlépik a határunkat, azzal a lendülettel küldjük is tovább őket Európába. Önök annyira törődnek az emberi jogokkal, hát törődjenek a gázai menekültekkel is
– mondta az egyiptomi politikus egy zárt megbeszélésen.
Az Egyiptomra nehezedő migrációs nyomás egyre fokozódni fog, ahogy Izrael folytatja az offenzívát Gázában. Ráadásul Tel-Aviv blokkolja az áram-, víz- és áruszállítást a területre, amivel még nagyobb válságba taszítják a palesztin lakosságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.