Stratégiai fontossága van a Nyugat-Balkánnak a NATO számára – közölte Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára azt követően, hogy a térség NATO-tagországainak vezetőivel tárgyalt szerdán Szkopjéban.
Jens Stoltenberg közölte, hogy az utóbbi időben aggodalomra okot adó események történtek a térségben, ezért itt az ideje, hogy a felek túllépjenek a helyi konfliktusokon, ahogy annak is itt az ideje, hogy véget érjen a háború Ukrajnában.
Rámutatott: nyugat-balkáni körútja során nem kerülte el a figyelmét, hogy
Bosznia-Hercegovinában elszakadási törekvések vannak, törékeny a biztonsági helyzet Koszovóban, és leállt a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd, mindezen felül pedig „az olyan tekintélyelvű országok, mint Oroszország, arra törekednek, hogy aláássák a demokráciáinkat kiber- és hibrid fenyegetéseikkel”.
A NATO-főtitkár szerint a stabilitás kellene hogy a térség minden országának legfontosabb törekvése legyen, a konfliktusok és a káosz helyett a párbeszédet és a diplomáciát kell választani, és ezt nyugat-balkáni látogatása során mindenhol egyértelművé tette. Jens Stoltenberg szerint Észak-Macedónia jó példaként szolgálhat az egész régió számára, ott ugyanis minden nemzeti közösség békésen él egymás mellett, ami hozzájárul a teljes közösség fejlődéséhez.
Stoltenberg hétfőn azt közölte, hogy a NATO növelhetné haderejét Koszovóban, ez segítene a térségbeli feszültségek kezelésében. Koszovóban a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó erő, a KFOR létszámát már októberben megnövelték ezer fővel. A döntést akkor a KFOR a koszovói rendőrséget ért szeptember 24-i támadással és a térségben növekvő feszültségekkel indokolta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.