Az orosz Lancet öngyilkos drónok a leghatékonyabb fegyverek Ukrajna ellen – írta a brit kormány egy jelentésben, amely az orosz–ukrán háborúban tapasztalható orosz légi fölényről szólt. Ukrajna ugyan megpróbált dróncsapásokkal teret nyerni magának a levegőben, de itt nem veheti fel a versenyt az orosz haderővel.
A Lancetek a leghatékonyabb fegyverek, amelyeket Moszkva az elmúlt 12 hónapban bevetett Ukrajnában
– közölte a brit védelmi minisztérium.
Az ukrán háború hatására Oroszország rengeteg pénzt és energiát fektetett a dróntechnológia fejlesztésébe – írta meg a Newsweek.
Oroszország ugyan le volt maradva a drónok területén, de ezt a hiányosságát pótolta, és éppen felzárkózik a legnagyobb gyártókhoz
– erről a brit King’s College londoni háborús tanulmányok tanszékének posztdoktori kutatója, Marina Miron beszélt.
Oroszország már a háború kitörése óta alkalmazza az olcsó, öngyilkos drónokat a harcban. Ezek az eszközök a felengedésük után a levegőből pásztázzák a földet, amikor a kezelőjük ellenséget lát a közvetített képen, akkor egy gombnyomásra az épületekbe, járművekbe vagy katonákba vezeti a robbanószerrel felszerelt drónt. Kezdetben az oroszok az iráni gyártmányú Sahid öngyilkos drónokra támaszkodtak, de fokozatosan átvette ezek helyét a saját Lancet drónjuk. A Lancetek először 2022. június végén jelentek meg a csatamezőn, és azóta egyre többet használják őket.
Az ukrán hadsereg is az orosz Lancet drónokat jelölte meg az ellenség leghatékonyabb fegyvereként.
Oroszország folyamatosan fejlődik a drónháborúban, és a Lancetek mellett már a második saját gyártású harci drónja is megjelent a harcban. Ez az Italmas öngyilkos drón.
Az Italmas drónokat az oroszországi ZALA Aero Group fejlesztette ki. A fegyvert 2023 szeptemberében mutatták be, és októberben már a frontra is került. Az új drónok az elmúlt napokban Kijev megyében tűntek föl több alkalommal.
Az Italmas a jelentések szerint sokkal hatékonyabb fegyver, mint az eddig használt Lancet. A fegyver akár 200 kilométeres távolságot is képes megtenni, és a korábbinál nagyobb robbanófejjel szerelhető fel. Ezekre mind úgy képes az eszköz, hogy a Sahid vagy a Lancet drónoknál kisebb a súlya. A Háborús Tanulmányok Intézetének jelentésében az áll, hogy az Italmas benzinmotorral van felszerelve, az üzemanyagtartálya a szárnyszerkezetbe van felszerelve.
Az új fegyvert állítólag nehezebb észlelni a radaron, ráadásul az előállítása olcsóbb, mint az Lanceté.
Orosz források azt állították, hogy a jövőben az Italmas drónokat az iráni Sahid drónokkal párhuzamosan fogják használni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.