BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Galati,,Romania,-,December,11:,Us,Tank,Abrams,A1m1,In

Mi lesz az Abramsokkal? – Amerika okul az ukrán háborúból

Moszkva rákényszerítette saját harcmodorát Ukrajnára.

Mit tanult az Egyesült Államok az Ukrajna-háborúból? Megkérdőjeleződött az amerikai, a NATO-taktika néhány kulcseleme, amelyeket a harctéren a legvalószínűbb ellenféllel, Oroszországgal szemben eddig jónak tartottak. Egyre gyakrabban vetődik fel a kérdés – ahogy a két ország viszonya egyre bonyolultabb, de egyre őszintébb lesz –, hogy amit Javorivban, más bázisokon a NATO-kiképzők tanítanak az ukrán tiszteknek, az nem biztos, hogy megállja a helyét az ukrán harctéren. 

Galati,,Romania,-,December,11:,Us,Tank,Abrams,A1m1,In
Fotó: PhotoStock10

Moszkva láthatóan rákényszerítette saját harcmodorát a megtámadott Ukrajnára. A hipermodern (drónos felderítés-csapásmérés) harcmodor sok esetben az első világháborús lövészárok-állóháborúval párosult. Erre hívta fel a figyelmet az ukrán hadsereg főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij.

A nyugati hatalmak által levont tanulságokra várhatóan csak a következő években derül fény, amikor kijönnek az új taktikai és stratégiai elemeket, helyzeteket, fogásokat tárgyaló katonai harctéri-hadszíntéri tankönyvek, utasítások. Ukrajnában kudarcot vallott a helyi vezetés, Zelenszkij elnök 

már-már vakhitbe átcsapó bizakodása, hogy néhány tucatnyi korszerű nyugati páncélos harcba vetése gyökeres fordulatot hozhat a háború menetében. 

Ezek a várakozások 2023 őszére elhalványultak, amint kiderült, Ukrajna nem képes áttörést elérni a különféle típusú német Leopardokkal, a francia AMX-10RC-kkel, a maroknyi brit Challenger–2 nehéz harckocsival. Az elmúlt napok hírei szerint teljesen leállt az ukrán ellentámadás, Kijev legalább öt Leopardot – nyugati harckocsiállománya gerincét vesztette el. Noha Ukrajnában már fotók is készültek az ott lévő amerikai Abrams M1A1 harckocsikról, éles bevetésükről nem érkeztek hírek.

Leopard,2,Armored,Tank,In,Terrain
Leopard harckocsi egy litvániai hadgyakorlaton – az ukránok ötöt vesztettek belőle.
Fotó: Rasmus Christopher Franck

 

Abrams-kétségek

Gyökeres változás várható a sok szakértő által a Nyugat és a világ legjobbjaként emlegetett Abrams harckocsik jövőjét illetően is. Amihez hozzájárult egy arculcsapással felérő kelet-közép-európai lépés. Lengyelország, az USA legnagyobb regionális barátja a várakozásokkal ellentétben nem Abramsokat, hanem azoknál majdnem egy generációval újabb, háromfős személyzettel működő – és sokkal drágább – dél-koreai K2 Black Panthereket vásárolt. Ezek majdnem húsz tonnával könnyebbek az Abramsoknál, dízelmotorjuk ugyanolyan erős, mint az amerikaiaké, így sokkal jobb az egy tonnát mozgató 27,3 lóerő mutatójuk.

Egyelőre a hírek szerint nincs szó egy, az Abramstól teljes mértékben különböző új harckocsi tervezéséről. 

Magát az Abramsot fogják megváltoztatni – eléggé nagy mértékben. 

Például a kiszivárgott értesülések szerint lefogyasztanák, könnyebbé tennék, és megválnának a sokat reklámozott gázturbinás motorjától. A Honeywell az USA 2023 konferencián bemutatta az új Abramsokba szánt gázturbinás motorját, az 1500 lóerős AGT1500-ast, amely 67,5 kilométeres sebességre gyorsítaná fel a 72 tonnás harckocsit. Az új Abramsokban dízel- vagy hibrid elektromos-belsőégésű motoros hajtómű-pártiak pozíciói jobbnak látszanak a Honeywell-motorokénál, amelyek szervizigénye nem csökkent lényegesen, pusztán méretük, gazdaságosabb elhelyezésük folytán szabadulna fel a harckocsiban több mint egy köbméternyi hely.

 

Átalakítási kényszer

Ám az ólomnehéz Abramsot az amerikai mérnökök szerint is drasztikusan le kellene fogyasztani, hogy például Ukrajnában a hírhedt raszputyicában (sárban) versenyképes lehessen a negyvenvalahány tonnás, szélesebb lánctalpú, harckocsilöveg-teljesítményben egyenrangú oroszországi tankokkal. Legalább ilyen fontos a kínai harckocsikkal való szembeállítás kérdése. A Type 99 jelenleg talán a legkorszerűbb kínai harctéri közepes tank (Main Battle Tank – MBT), szemben az Abrams négyfős legénységével csak háromfős kezelőszemélyzettel működik (akárcsak annak idején a T–64-es vagy ma a T–14-es oroszországi tank). 

Az Abrams-átalakítás egyik sarkalatos pontja lenne a háromfős legénység – miközben Kína perspektivikusan már a kétfős MBT-személyzetben gondolkodik.

Mi lesz az amerikai tank harmadik generációs, kompozit anyagokból (keményfémek, üveg, porított-ragasztott kerámia-rétegek, szegényített uránium) konstruált Chobham-páncélzatával, amelyet az Abrams egyik legjobb elemének tartanak, de amelynek tetemes részétől a radikális fogyókúra megszabadítaná a tankot? Ennek a páncélzatnak az összetétele, szerkezete a legjobban védett nyugati hadiipari titkok közé tartozik, s az USA vonakodása az Ukrajnának szállítandó Abramsoktól erre is visszavezethető. (Mi lesz, ha orosz kézbe kerül egy Abrams?) Csak érdekességként: az első kompozit páncélzatú modern harckocsit, a szovjet T–64-est az akkor még a Szovjetunióhoz tartozó Ukrajna harkovi tankgyárában a Morozov-tervezőiroda alkotta meg. A 38 tonnás tankot a múlt század hatvanas évei közepén rendszeresítették a szovjet hadseregben.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.