Az Európai Unió vezető tisztviselői csütörtökön találkoznak Hszi Csin-ping kínai elnökkel és más kulcsfontosságú vezetőkkel, hogy a két ország közti kapcsolatokról tárgyaljanak, és megpróbálják enyhíteni a feszültségeket – írta a Bloomberg.
2019 óta ez az első alkalom, hogy a vezetőik élőben tartanak csúcstalálkozót. A kínai külügyminisztérium közleménye szerint az uniót Charles Michel, az Európai Tanács, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogja képviselni, Hszi mellett pedig Li Csiang miniszterelnök is részt vesz a pekingi eseményen. A találkozó várhatóan két napig tart.
Az EU nemrég új stratégiát dolgozott ki a Kínától való függetlenedésre azáltal, hogy megpróbál elszakadni a kritikus ágazatoktól, és önálló ellátási láncokat igyekszik kiépíteni – ugyanakkor a blokk tisztviselői kiemelték, hogy nem akarnak elszakadni a világ második legnagyobb gazdaságától.
Szeptemberben azonban fokozódtak a feszültségek a blokk és az ázsiai nagyhatalom között, amikor Von der Leyen bejelentette, hogy a bizottság vizsgálatot indít a kínai elektromos járműveknek nyújtott állami támogatásokkal kapcsolatban, amivel az olcsó importból származó piaci előnyöket próbálják kizárni – ez a döntés azonban jókora felháborodást váltott ki Peking részéről.
Kína és az EU partnerek, nem pedig riválisok, és közös érdekeink messze meghaladják a köztünk fennálló gazdasági és politikai különbségeket. Abban bízunk, hogy a találkozón el tudjuk majd simítani a közelmúltban felmerült akadályokat
– mondta Vang Ven-bin, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Az EU küldöttségének hétfői közleménye szerint a kereskedelem mellett a fennálló nemzetközi politikai problémák is központi témák lesznek – többek között az orosz–ukrán háborúról és a közel-keleti feszültségekről is szó lesz.
Ezenfelül a „kiegyensúlyozottabb és kölcsönösségen alapuló kereskedelmi kapcsolatok biztosításának módjait” is megvitatják, valamint olyan ügyekben is közös programokról akarnak megegyezni, mint az éghajlatváltozás enyhítése, az élelmezésbiztonság, a globális egészségügy és a világjárványokra való felkészülés.
Sosem volt még ennyire kockázatos a kínai befektetés – évtizedes csúcson a tőkekivonásMenekül a külföldi tőke a kínai tőzsdékről, s jelenleg a legjobb forgatókönyv az, hogy a helyzet a mostanihoz képest már nem romlik. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.