Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és katonai tisztviselők közölték, hogy az ország erői pénteken a déli fronton lelőttek három orosz Szu-34-es vadászbombázót, és ezt a 22 hónapja tartó háború egyik nagy sikereként értékelték.
Az orosz hadsereg nem tett említést az incidensről. Orosz bloggerek azonban elismerték a veszteséget, és elemzők szerint valószínűleg az Egyesült Államok által szállított Patriot rakétákat használtak az ukrán erők. A Reuters egyelőre nem tudta független forrásokból is megerősíteni az információt.
Ma délben a déli szektorban – mínusz három orosz Szu-34-es vadászbombázó!
– írta Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.
A légierő szóvivője, Jurij Ihnat az országos televízióban „ragyogóan megtervezett műveletnek” nevezte a támadást.
A pozitív statisztikáinkban már jó ideje nem szerepelnek Szu-34-esek
– mondta, és a típust Oroszország egyik legmodernebb bombázó és egyéb támadó repülőgépeként említette. Zelenszkij esti videóbeszédében dicsérte az Odesszaa-régió légvédelmi egységét a Herszon régióban lévő gépek lelövéséért. A térséget Moszkva 2022 február 20-i inváziójának első napjaiban szállták meg. Az ukrán erők igyekeztek visszaszerezni a területet, és novemberben állásokat létesítettek a Dnyipro folyó keleti partján, Herszonban.
Az Eurasia Daily című orosz lap szerint az ukrán beszámoló hihető.
Kijev a Dnyipro folyó nyugati partjáról indíthatta a Patriot rakétákat, amelyek hatótávolsága akár 160 kilométer is lehet magasan fekvő célpontok ellen – írták. Valerij Romanenko ukrán repülési szakértő az ukrán NV rádiónak nyilatkozva szintén úgy vélte, hogy valószínűleg Patriot-rakéták lőtték le az orosz gépeket.
Ez egy olyan helyzet volt, ahol az oroszok... akár 100 bombát is ledobtak délen. Hárman együtt repültek és elkapták őket. Nem vették figyelembe, hogy a Patriotnak 160 kilométeres hatótávolsága van aerodinamikus célpontok esetében
– mondta Romanenko.
Az ukrán sikerek ritkultak azóta, hogy erői egy évvel ezelőtt villámgyőzelmet arattak az oroszok által tartott területek visszafoglalásában északkeleten és délen. A júniusban keleten és délen indított ellentámadás korlátozott eredményeket ért el. Zelenszkij elismerte, hogy a győzelmek lassabban haladnak a reméltnél, de elutasította Valerij Zaluzsnij tábornok, a hadsereg főparancsnoka azon állításait, hogy a háború a „kimerülés” szakaszába lépett, és taktikaváltásra van szükség. Zaluzsnij népszerűsége egyébként egyre nő, sokan őt emlegetik Zelenszkij lehetséges utódaként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.