BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Egyesült Királyság kész fegyveres erőkkel fellépni a húszi lázadók ellen

Grant Shapps brit védelmi miniszter még nem részletezte, milyen akcióra készül a kormány, de burkoltan a katonai beavatkozásra utalt.

Grant Shapps brit védelmi miniszter szerint a jemeni húszi lázadók viselik a felelősséget a következményekért, ha nem hagynak fel a Vörös-tenger kritikus fontosságú szállítási útvonalain közlekedő hajók elleni támadásokkal.

Fotó: AFP

Shapps a londoni alsóháznak küldött, hétfő este ismertetett írásos nyilatkozatában nem részletezte a lehetséges következményeket, de úgy fogalmazott, hogy már folyamatban van a tervezés „forgatókönyvek egész sorának” megvalósulása esetére. A miniszter hangsúlyozta, hogy

döntés még nem született, és a brit kormány minden lehetséges módon diplomáciai megoldásra törekszik.

A londoni védelmi tárca vezetője szerint továbbra is rendkívül súlyos a helyzet a vörös-tengeri hajózás biztonsága szempontjából. Hozzátette: a húszik által elkövetett vörös-tengeri támadások száma decemberben 500 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest.

London szövetségeseivel és partnereivel együtt azt követeli az Irán által támogatott húsziktól, hogy haladéktalanul szüntessék be a támadásokat, és engedjék útjukra a hatalmukba kerített hajókat a személyzetükkel együtt – áll a brit védelmi miniszter írásos parlamenti nyilatkozatában. Grant Shapps leszögezte: Nagy-Britannia kész habozás nélkül további akciók végrehajtására, ha a húszik figyelmen kívül hagyják a figyelmeztetéseket.

A hétfői miniszteri nyilatkozat nem részletezi, hogy London milyen akciókat tart lehetségesnek, de a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilapban megjelent írásában 

Shapps alig burkoltan közvetlen katonai fellépést helyezett kilátásba a húszik ellen.

A miniszter a cikkben úgy fogalmazott, hogy ha a nemzetközi közösség nem védi meg a Vörös-tengert, az bátoríthatja mindazokat, akik máshol, például a Dél-kínai-tengeren vagy a Krím környékén igyekeznek fenyegetően fellépni, és ebben a helyzetben Nagy-Britannia kész közvetlen akciók végrehajtására.

Grant Shapps szerint a vörös-tengeri agresszió folytatódásának megvan az a kockázata is, hogy valaki elszámítja magát, és ez eszkalációhoz, végső soron regionális konfliktushoz vezethet. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Japán, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Bahrein, Belgium, Dánia és Hollandia kormánya a múlt héten közös közleményben is felszólította a húszikat a vörös-tengeri támadások azonnali leállítására.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.