Bár az elmúlt időszakban még többször is találkozhattunk egy-egy télies nappal, már érdemes felkészülni a tavaszra. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívja a lakosság, a gazdálkodók és az önkormányzatok figyelmét a rendkívül egyszerű, különösen látványos méhecskehotel-eszközcsoportra, amellyel erkélyen, ablakpárkányon is hatékonyan és hiánypótló módon lehet segíteni a beporzók, főként a méhek szaporodását.
Az egyesület közleményében emlékeztetett, hogy a magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken, akár sok emelet magasában is. Mindenhol, ahol virágok vannak. A többség számára azonban észrevétlen a működésük, mivel családban élő rokonaikkal ellentétben nem támadékonyak, ha az ember nem bántja őket, akkor teljesen ártalmatlanok.
A házi méhek faodvakat, kaptárakat igénylő, több tízezres kolóniáival ellentétben a magányos fajok ujjnyinál vékonyabb járatok védelmére bízzák utódaikat.
Ezekbe a lakhelyekbe nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak pedig megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.
Nektárcsepegtetés közelről: méhkaptárt fogadhatunk örökbeAkár több kaptárt is örökbe lehet fogadni egy hartai méhésznél, amivel a vásárló nemcsak az éves mézellátását biztosíthatja, de betekintést is nyerhet a mézkészítés teljes folyamatába, a beporzástól a pergetésig. |
Ilyen bölcsőkamrákat házilag is nagyon egyszerű készíteni: helyet biztosíthatunk számukra az erkélyre, ablakpárkányra, virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotellel vagy másik nevén darázsgarázzsal. Ezt legegyszerűbben 10-14 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifadarabba készíthetjük el, de építhetünk szekrényes méhecskehotelt is.
Az MME tanácsai szerint az új méhecskehoteleket érdemes február második felében, március elején kirakni, esőtől védett helyre, keleti-déli tájolással, hogy közvetlen napsütés is érje. Azért ez az időpont a legjobb, mivel a magányosméh-fajok legtöbb képviselője szőrös, ez a bunda szigeteli is őket, így már a tél végi, kora tavaszi első napsütéses napokon is aktívak tudnak lenni. A méhecskehotelekben márciustól május végéig, június közepéig tart a turistaszezon. Ebben az időszakban a magukat nem zavartató rovarok jövés-menését akár centiméternyi távolságról figyelhetjük meg otthon, a munkahelyen vagy az oviban, iskolában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.