Andreas Carlson kereszténydemokrata infrastrukturális és lakásügyi miniszter önéletrajzában 2007 és 2009 között a Lund Egyetemen végzett jogi és kommunikációs kurzusok szerepelnek. Azonban nyilvánosságra került, hogy az intézményben joghoz kapcsolódóan csak egy közigazgatási, csupán fél éven át tartó és távoktatásban elvégezhető képzés érhető el a hallgatóknak, tehát a tárcavezető valótlanságot állított a dokumentumban.
Miután az információk napvilágot láttak, Carlson „frissítette” az önéletrajzát: a Lundi Egyetemen három éven át folytatott jogi és kommunikációs kurzusok helyett most a valóságnak megfelelően az szerepel, hogy 2007-ben egy képzést végzett az intézményen belül. A politikus azzal védekezett, hogy a hibák akkor keletkeztek, amikor az adatokat a parlamentből a kormányhoz továbbították.
Hozzátette: több egyetemen számos kurzust is elvégzett azokban az években, s lehetett volna figyelmesebb is az évszámok kapcsán, de azzal védekezett, hogy 15 év távlatából nehezebb visszaemlékeznie. A Mérsékelt Párt által delegált, a szociális biztonságért felelős Anna Tenje miniszterről pedig az derült ki, hogy
nem fejezte be a tanulmányait a Linnaeus Egyetemen, ahogyan azt a kormány honlapja korábban állította.
A kereszténydemokrata Erik Slottner polgári ügyekért felelős miniszter önéletrajzában az szerepelt, hogy elvégezte a Linköpingi Egyetem politológia mesterszakát, de kiderült: valójában nincs diplomája, a 240 kreditből csak 90-et szerzett meg. Miután a helyi sajtó cikkezni kezdett az esetről, Slottner és Tenje önéletrajzát is módosították, és kikerültek a kérdéses részek.
Az ország akadémiai világának képviselői bírálják a politikusokat, szerintük ez egyértelműen félrevezetés, mivel olyan végzettséget tüntettek fel, amivel nem rendelkeztek. Ugyanakkor Bo Rothstein, a Göteborgi Egyetem kutatója szerint a választókat nem érdekli a politikusok iskolázottsága, így az ügynek sem lesz komolyabb visszhangja, és emiatt nem fog a kormány népszerűsége csökkenni.
A kutató hozzátette: a téves információk miatt a választók kevésbé bízhatnak meg a kabinet tagjaiban, de más következménye aligha lesz az esetnek. Mindez azért kínos, mivel a kormány előszeretettel hangsúlyozta, hogy az ország története során még soha nem volt olyan kabinet, amelynek ennyi magasan képzett, iskolázott és művelt politikus a tagja. A svéd lapok címlapjait ma viszont nem ez az ügy, hanem Orbán Viktor uralja.
A skandináv ország sajtója Orbán Viktor azon szavait emelte ki, hogy Magyarország katonai-ipari együttműködési megállapodást ír alá Svédországgal. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök pedig a hét elején jelentette be, hogy a magyar fővárosba jön Orbán Viktorral tárgyalni, a két kormányfő a Karmelitában egyeztetett.
A svéd titkosszolgálat az orosz és a kínai fenyegetés növekedésével számolAz Oroszországból, Kínából és Iránból érkező hírszerzési tevékenységek súlyosan fenyegetik Svédország biztonságát a svéd titkosszolgálat, a Sapo legfrissebb helyzetjelentése szerint. Az értékelésben leszögezik: az éghajlatváltozás számottevően fokozza Észak-Svédország stratégiai és gazdasági jelentőségét, ami a külföldi hatalmak részéről jelentkező biztonsági fenyegetések növekedéséhez vezethet. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.