Egyre erőteljesebb erőfeszítéseket tesz Kisida Fumio japán miniszterelnök annak érdekében, hogy találkozzon az Észak-Koreát vezető Kim Dzsongunnal. Kisida egy diplomáciai áttöréstől reméli ugyanis, hogy segít megállítani népszerűségének zuhanását.
A találkozón Kisida többek között több, évtizedekkel ezelőtt elrabolt japán állampolgár szabadon engedését szeretné elérni. Azonban noha Phenjan nyitott a találkozóra, Kim Dzsongun hallani sem akar az elrabolt japánok szabadon engedéséről.
A helyzet érzékenységét jelzi, hogy a Financial Times információi szerint Tokió még Washingtont sem avatta be a találkozó terveibe. Utoljára egyébként 2004-ben találkozott japán miniszterelnök észak-koreai vezetővel, amikor Koizumi Dzsunicsiró Kim Dzsongun apjával, Kim Dzsongillel találkozott Phenjanban.
Washington ugyan üdvözli egy tisztviselő szerint a Japán és Észak-Korea között a párbeszédet, de az amerikaiak azt szeretnék, ha Tokió előbb Dél-Koreával is egyeztetne az ügyben. Azonban
a Dél-Koreát 2022 óta vezető Jun Szogjol keményvonalas politikát képvisel északkal szemben, miközben Phenjan a közelmúltban felhagyott a félszigetet idővel egyesíteni kívánó politikájával.
Az Egyesült Államokat az északi atomfegyverek is aggasztják, és azt sem nézik jó szemmel, hogy Phenjan fegyvereket szállít Oroszországnak. Azonban Amerika és Észak-Korea között Joe Biden megválasztása óta gyakorlatilag szünetel a párbeszéd. Szakértők szerint ebben a helyzetben hasznos lehet, ha legalább Japán és Észak-Korea kapcsolatokat ápol egymással.
Kisida számára kulcsfontosságú lehet az elrabolt japánok kérdése, ám a 17 főből öt már 2002-ben hazatérhetett Koizumi látogatása után, míg Phenjan szerint nyolc fő nincs már az élők sorában, és négy személy sosem lépett észak-koreai földre. Ugyanakkor Kisida népszerűsége 30 százalékra esett vissza, és nincs túlságosan sok lehetősége arra, hogy ezen javítson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.