Egyre népszerűbb a pszichológiaképzés Magyarországon, a 2024-es Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon a hallgatók meséltek arról, mire számíthatnak a szakon a felvételizők. Az elmúlt években egyre csak nőtt a pszichológia szakra felvételizők száma: 2023-ban 7174 volt a jelentkezők száma, bő ezerrel több, mint 2022-ben.
A kiállításon a hallgatók elmondták, hogy az alapszak elvégzése után csupán viselkedéselemző szakképzettséget szereznek, ezzel a képzettségi szinttel ellátható feladatkör lényegében a pszichológusasszisztensi munkakörnek felel meg. Ahhoz, hogy valóban pszichológus váljon valakiből, el kell végeznie a mesterszakot is. Ezt követően válhat valakiből klinikai pszichológus, pszichoanalitikus, családterapeuta, gyermekpszichológus vagy éppen sportpszichológus – írja az Origo.
A pszichológia a harmadik legnépszerűbb képzés a gazdálkodás és menedzsment, valamint a kereskedelem és marketing után.
A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyeket ezzel az alapvégzettséggel el lehet látni:
A hallgatók igen magas százaléka tanul tovább mesterszakon, mert sokan pszichológusként szeretnének elhelyezkedni.Olyan munkaköröket is be lehet tölteni, mint pszichológiai tanácsadó, iskolapszichológus, karriertanácsadó, HR-munkatárs vagy rekrutációs szakértő és kommunikációs munkatárs.
A beszámolókból kiderült, hogy a pszichológia szakon végzett hallgatók ismerik a társadalomlélektan legfontosabb szakkifejezéseit és jelenségeit, valamint az európai identitás alakulásának alapvető szövegeit. Továbbá jártasak a pszichológia jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajaiban és azok szabályrendszerében.
A viselkedéselemzők mindennapi feladatai közé tartozik, hogy ok-okozati összefüggéseket találjanak, hogy felismerjék az emberi viselkedés differenciáit, valamint hogy szakember irányítása mellett egyszerűbb teszteket készítsenek és értékeljenek ki.
A szakon a 2020–21-es tanévben abszolutóriumot szerzettek bruttó átlagjövedelme 375 675 forint volt a Diplomás Pályakövetési Rendszer 2023-as kutatása alapján. Körükben az átlagos elhelyezkedési idő több mint két hónap volt.
A szakkiállításon szó esett még az egyre nagyobb hangsúlyt kapó mesterséges intelligenciáról is, mellyel kapcsolatban Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára kifejtette, hogy igyekeznek már idén tavasszal szabályozott kereteket teremteni, hogy az MI-használatot minél jobb irányba lehessen terelni, az oktatás részévé is tenni, hogy segítsék a jövő tudásának mindennapi használatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.