A litván hírszerzés csütörtökön közzétett elemzése szerint Oroszország még legalább két évig képes a jelenlegi intenzitással folytatni a háborút Ukrajnában a magas olajáraknak, a szankciók megkerülésének és az állami beruházásainak köszönhetően.
A litván hírszerző ügynökségek éves jelentésükben, melyben a balti ország biztonságát fenyegető veszélyeket mérték fel, megállapították, hogy
Oroszország 2023-ban megreformálta és megerősítette az Ukrajnában sok veszteséget elszenvedett haderejét, és jó úton halad afelé, hogy bővítse katonai képességeit a NATO-tagállamokkal, köztük a katonai szövetséghez nemrég csatlakozott Finnországgal közös határszakaszán.
Kiemelték azt is, hogy Moszkva képes levonni a tanulságokat és javítani harci hatékonyságát.
A lengyelek és a litvánok szerint Oroszország bármelyik pillanatban megtámadhatja EurópátLengyelország és Litvánia szerint Oroszország túl nagy fenyegetést jelent Európára. A két ország vezetői a fegyverkezés fokozását és a közös katonai műveletek gyakorlását szorgalmazzák. Andrzej Duda és Gitanas Nauseda szerint Moszkva bármikor megindulhat Kelet-Európa felé. |
Az orosz hírszerzés nagy erőkkel munkálkodik azon, hogy Moszkva meg tudja kerülni a nyugati büntetőintézkedéseket. Nyíltan ugyan csak Iránról és Észak-Koreáról tudható, hogy fegyverekkel és lőszerekkel látja el Oroszországot, ám időközben Kína lett a mikrocsipek legnagyobb beszállítója, és Oroszország a nemzetközi pénzügyi tranzakcióit ma már többnyire jüanban bonyolítja le – derül ki a litván jelentésből.
Hozzátették azt is, hogy Oroszország széles körű infrastrukturális fejlesztéseket hajt végre Fehéroroszországban, hogy használni tudja a tavaly odatelepített nukleáris robbanófejek hordozására képes rakétákat. Azt tapasztalták továbbá, hogy
orosz és fehérorosz hírszerző ügynökségek igyekeznek litván állampolgárokat beszervezni.
A litván hatóságok tavaly több embert is őrizetbe vettek, akiket azzal vádolnak, hogy készpénzért cserébe információkat adtak át fehérorosz ügynököknek.
A litván hírszerzés jelentéséből kiderült az is, hogy Kína 2023-ban fokozta kémtevékenységét Litvániában, miután a balti ország korábban lehetővé tette Tajvannak, hogy külképviseletet nyisson. „Kínához köthető” szereplők rendszeresen próbálják feltörni litván kormányzati intézmények számítógépes rendszereit azzal a szándékkal, hogy behatoljanak hálózataikba, és adatokat szerezzenek belőlük – állította a litván hírszerzés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.