Az Európai Unió nagykövetei megállapodtak abban, hogy a tagállamok 5 milliárd euró értékű katonai támogatást nyújtsanak Ukrajnának, miután megszületett a kompromisszum arról, hogy a fegyvereket a blokkon kívülről is be lehet szerezni – írta a Bloomberg.
Az Európai Tanács közleménye szerint a küldöttek a szerdai találkozójukon megegyeztek az „Európai Békefenntartási Csomagról” (EPF). A mechanizmus célja, hogy a pénzeket gyorsan Ukrajna támogatására lehessen fordítani, amihez hozzájárul az is, hogy a blokk védelmi ipara mellett külföldről behozott fegyvereket is lehet adományozni.
Sikerült! Üzenetünk világos: támogatni fogjuk Ukrajnát, bármi áron, hogy győzedelmeskedjen Oroszországgal szemben
– írta a Twitteren Josep Borell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. A bejelentés kritikus pillanatban érkezik, mivel Ukrajna uniós támogatói eddig elmaradtak a Kijevnek ígért fegyverszállítmányaikkal, az Egyesült Államok által ígért 60 milliárd dolláros gyorssegély elakadt a kongresszusban, az orosz hadsereg pedig egyre nagyobb sikereket arat a fronton.
Az EPF, és azon belül az Ukrajnai Támogatási Alap célja, hogy a háborúban álló ország legsürgetőbb igényeit elégítse ki tüzérségi- és speciális lőszerek, drónok, légvédelmi eszközök, valamint egyéb katonai felszerelések terén akkor is, amikor az unió hadiipari termelése ezt nem tudná kielégíteni.
A tagállamok január óta próbálják átalakítani a programot, hogy magába foglalja a fegyverek behozatalát is, miután kiderült, hogy a Kijevnek egy éve ígért lőszerszállítmányoknak a belföldi védelmi ipar csak kevesebb mint felét tudta biztosítani, mivel sok ország az orosz–ukrán háborúval párhuzamosan a saját hadseregét is fejleszti.
A program azonban nem olyan bőkezű, mint ahogy azt Brüsszel lefestette.
Az EU vezetői szerdán vállon veregették magukat, amiért látszólag megállapodtak egy 5 milliárd eurós alapról, amelyből újabb fegyverszállítmányokat finanszíroznak Ukrajnának. Ennek jelentős része azonban alig több átcsomagolásnál és átcímkézésnél, lehetőséget adva a tagállamoknak, hogy kibújjanak az ígéreteik alól.
A támogatási alapba befizetett összegek nagy része ugyanis valójában nem új pénz lenne, hanem már meglévő, esetenként már leszállított hozzájárulásokból lenne összeállítva, amelyen keresztül a tagállamok leírhatják a kétoldalú fegyverszállítmányaikat.
Németország például már be is jelentette, hogy nem fog befizetni 1,2 milliárd eurót, hanem saját szállítmányait fogja adományként elszámolni.
A kudarcot most mesterien festették át, de a valóság az, hogy az új, pénzzel teli zsák helyett Kijev valószínűleg csak a korábban megígért támogatásokat fogja megkapni, míg a szövetségesei a kreatív könyvelésen keresztül hősnek nevezhetik magukat.
Brutális számok: több mint 27 ezer milliárd forintnyi segélyt kapott Ukrajna a háború első két évébenA teljes körű háború első két évében több mint 75 milliárd dollárnyi külföldi segélyt kapott Ukrajna . Denisz Smihal miniszterelnök szerint az orosz vagyon elkobzása és felhasználása az ukrán kormány prioritása 2024-ben. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.