Benyújtotta lemondását Han Dokszu dél-koreai miniszterelnök és több kormánytisztség-viselő, miután a kormányzó Népi Erő Pártja (PPP) vereséget szenvedett a parlamenti választáson – közölte csütörtökön a helyi kormányiroda.
A miniszterelnök korábban azt mondta, hogy a kormány mindent megtesz majd, hogy teljesítse a nép elvárásait a választási vereséget követően, később mégis beadta lemondását. A Jun Szogjol dél-koreai elnök alá tartozó legközelebbi tanácsadók és főtitkárok is mind lemondtak. Az összes felmondásról Jun fogja meghozni a végleges döntést.
A szerdai vereség után Han Dokszu, a PPP elnöke kijelentette:
teljes felelősséget vállal a választási eredményért.
Han korábban igazságügyi miniszter volt, majd tavaly december óta a párt választási kampányát vezette. A szavazást követően Jun ígéretet tett, hogy a nép véleményét figyelembe véve intézkedéseket fog tenni a gazdasági élénkítéséért, a kormány átalakításáért és az emberek életkörülményeinek javításáért.
A dél-koreai parlamenti választások szabályai szerint a 300 parlamenti mandátumból 254-et közvetlen szavazás útján ítélnek oda, a fennmaradó 46 mandátumot az összesített szavazatok alapján osztják szét pártok között.
A helyi média szerint a szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottságánál a legnagyobb ellenzéki párt, a koreai Demokrata Párt (DP) a közvetlen szavazáson elsöprő győzelmet aratott 161 mandátum megszerzésével, a kormányzó PPP ezzel szemben csak 90 mandátumot kapott. Az arányosan szétosztott képviselőhelyekkel együtt a DP és a vele szövetséges párt várhatóan 175 mandátumot, míg a PPP és társpártjai 108 mandátumot tudhatnak majd magukénak.
Jun elnöki mandátumából még három év van hátra, így pártjának gyengülése a szakértők szerint egyfajta félidős szavazásnak is tekinthető Jun támogatottságáról.
Az elnök népszerűsége az utóbbi időben jelentősen gyengült, többnyire az országban meredeken emelkedő infláció, a lakhatási nehézségek, a több mint egy hónapja tartó orvossztrájk, valamint a first ladyt és édesanyját érő pénzügyi csalással és korrupcióval kapcsolatos vádak miatt.
Félnek a dél-koreai cégek Washingtontól, már használtan sem adják a csipgyártó berendezéseket KínánakAz Egyesült Államok 2022 óta igyekszik visszafogni Kína csipiparát, amiben a szövetségesei is partnernek bizonyultak. A dél-koreai vállalatok nemhogy új, de már a használt csipgyártó berendezéseket sem értékesítik, nehogy kínai kézbe kerüljenek. Az viszont nem egyértelmű, hogy a cégek a leharcolt gépek értékesítésével megsértenék az amerikai büntetőintézkedéseket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.