Európában is brutálisak a vagyoni egyenlőtlenségek. Az öreg kontinens leggazdagabb 10 százaléka a vagyon 67 százalékát birtokolja, míg a felnőtt lakosság alsó fele csupán 1,2 százalékát. Országonként is jelentősek az eltérések a Credit Suisse és a UBS 2023-as globális vagyonjelentése szerint.
Ha a nettó vagyont, vagyis a pénzügyi eszközöket plusz a háztartások tulajdonában lévő reáleszközök, elsősorban a lakások értékét nézzük, levonva ebből az adósságokat, s az úgynevezett Gini-együtthatót vizsgáljuk, ami azt mutatja, hogy mekkora vagyonrészt birtokolnak a leggazdagabbak, akkor a vizsgált 36 európai ország közül a vagyoni egyenlőtlenség skálája 2022-ben a szlovákiai 50,8-tól a svédországi 87,4-ig terjedt.
Izlandot leszámítva a vagyoni egyenlőtlenség meglehetősen magas az északi országokban. Finnország, Dánia, Norvégia és Svédország mind a tabella első felében végzett, Svédország pedig összességében a lista élén áll.
Az EU „négy nagy” gazdasági hatalma közül Németországban mérték a legmagasabb vagyoni egyenlőtlenségi Gini pontszámot (77,2), ezt követi Franciaország (70,3), Spanyolország (68,3) és Olaszország (67,8). Az Egyesült Királyság, amely korábban az EU tagja volt, és még mindig a „négy nagy” közé tartozik az európai kontinensen, 70,2 pontot ért el.
Míg a skála másik végén Belgium (59,6), Málta (60,9) és Szlovénia (64,4) sorakozott Szlovákia mellett a legkisebb vagyoni egyenlőtlenségekkel.
Meglepő lehet, hogy az északi országok általában ilyen magas pontszámot érnek el a vagyoni egyenlőtlenségek tekintetében, amit dr. Lisa Pelling, a stockholmi székhelyű Arena Idé agytröszt vezetője az adórendszerrel magyaráz. Mondván,
az elmúlt évtizedekben számos vagyonadót eltöröltünk, Svédországban jelenleg nincs adó az öröklésre, az ajándékokra és a vagyonra sem.
Emellett nagyon alacsonyak a vállalatokra kivetett adók is. Ez azt jelenti, hogy a gazdagoknak sok lehetőségük van arra, hogy még gazdagabbak legyenek. Míg az érem másik oldala a svéd jóléti rendszer. Az emberek biztonságban érzik magukat az állami egészségügyi rendszerben, van nyugdíjuk, biztosításuk, betegszabadságuk és munkanélküli járadékuk, ezért kisebb az ösztönzésük arra, hogy pénzt tegyenek félre.
Azokban az országokban, ahol magasabb a lakástulajdon aránya, általában alacsonyabb a vagyoni egyenlőtlenség, míg azokban az országokban, ahol a pénzügyi eszközök jellemzőbbek, általában nagyobb a vagyoni egyenlőtlenség
– mondta Sándor Eszter és dr. Carlos Vacas-Soriano, az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) kutatási menedzsere. Hozzátéve: az önkéntes nyugdíjak és az életbiztosítások fontos szerepet játszanak a vagyoni egyenlőtlenségekben. A nyugat-európai országokban az emberek nagyobb valószínűséggel tudnak megtakarítani nyugdíjas éveikre, egyrészt azért, mert magasabb a jövedelmük, másrészt azért, mert jobban hozzáférnek a nyugdíjba vonulás utáni önkéntes jövedelemszerzési eszközökhöz, mint a kelet- és dél-európai állampolgárok.
Érdekes, hogy a nagy európai országok, nevezetesen az EU négy nagy állama és az Egyesült Királyság közül a vagyoni egyenlőtlenség csak Németországban csökkent jelentősen (mínusz 4,3) 2000 és 2022 között a Gini mutató szerint. Míg az Egyesült Királyságban árnyalatnyi (mínusz 0,4) az elmozdulás.
Sosem látott vagyonkoncentráció zajlott le Magyarországon
– ez derült ki a nemrégiben megjelent Vagyonkezelési Évkönyvből, mely szerint a leggazdagabb tíz százalék a társadalom pénzügyi vagyonának kétharmadát birtokolja, azon belül a legfelső egy százalék a vagyon harmadát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.