Hszi Csin-ping kínai elnök magas rangú tisztviselőt küldött Phenjanba, hogy megerősítse a hazája és Észak-Korea közti kapcsolatokat, miközben Peking és Washington is aggódva figyeli, ahogy Kim Dzsongun és Vlagyimir Putyin között virágzó szövetség alakul ki.
A Financial Times értesülése szerint csütörtökön Zhao Leji, a Kínai Kommunista Párt egyik vezető tagja Észak-Koreába utazott – a két ország közti szövetség 75. évfordulójának alkalmával –, hogy egy háromnapos látogatás során megerősítse a Phenjan és Peking közti kapcsolatokat.
A Kim–Putyin barátság ugyan nem jelent közvetlen fenyegetést Kínára nézve, azonban nyugtalanító, hogy a vezetés elveszítheti befolyását egyik legközelebbi szövetségese és egyben egy atomhatalom felett
– nyilatkozta Yun Sun, a washingtoni Stimson Center Kína-programjának igazgatója a CNN-nek, aki szerint az orosz–észak-koreai katonai együttműködés tovább növelheti a feszültségeket a régióban, amit Peking mindenképpen el szeretne kerülni.
Leji látogatása a legmagasabb szintű találkozó lenne a két ország között öt éve, mivel Kim legutóbb 2019-ben utazott Phenjanba; ezzel szemben Putyin a tavaly szeptemberi után idén egy újabb találkozót tervez közte és az észak-koreai vezető között.
Évtizedek óta ez az első alkalom, hogy Phenjan szorosabbra fűzi a kapcsolatot Moszkvával, mint Pekinggel: az ukrajnai háború miatt fegyver- és lőszerhiánnyal küszködő Oroszország ugyanis meglepő módon Észak-Koreához fordult támogatásért.
Ezért cserébe Moszkva politikai és pénzügyi támogatás mellett jelentős olajszállítmányokat is biztosít, amelyekért hónapok óta járnak észak-koreai hajók távol-keleti orosz kikötőkbe. Az évtizedek óta nyugati szankciók által sújtott Phenjan számára ez az új szövetség nem is lehetne jövedelmezőbb.
Szakértők szerint azonban a Kim és Putyin közötti kapcsolatok erősödése abban is szerepet játszik, hogy a 40 éves észak-koreai diktátor nyomást gyakoroljon Kínára, és egymás ellen játssza Pekinget és Moszkvát, amelyek most a kegyeiért versenyeznek.
A hidegháború idején Phenjant két kommunista nagyhatalom szponzorálta, ám ez a Szovjetunió összeomlásával véget ért. Észak-Korea érdeke, hogy visszatérjen ez a helyzet, no meg a vele járó anyagi és diplomáciai támogatások
– írta Park Byung Kwang, a dél-koreai állam által fenntartott Nemzetbiztonsági Stratégiai Intézet Nemzetközi Együttműködési Központjának igazgatója, és hozzátette, hogy „Kína nem fogja hagyni, hogy elveszítse páratlan befolyását szomszédja felett”.
A kínai állami média szerint Zhao, miután találkozott kollégájával, Csö Rjong Hae-vel, kijelentette, hogy Kína készen áll a stratégiai koordináció megerősítésére, valamint a magas szintű diplomáciai tárgyalások fokozására Észak-Koreával.
A két nagyhatalom kapcsolata a diplomáciai versengés ellenére szintén megerősödött az elmúlt években: Wang Yi kínai külügyminiszter és orosz kollégája, Szergej Lavrov keddi pekingi találkozóján mindketten kijelentették, hogy országaik szövetsége erősebb, mint valaha, és készek fellépni a „nyugati hegemónia” ellen.
Az oroszoknak küldött fegyverszállítmányok egy kellemetlen problémát is megoldanak: Moszkva nem Pekingtől kér fegyvereket a háborújához, így az ország továbbra is fenntarthatja „független” szerepét a kontinensen.
A Nyugat mellett azonban Kína is attól tart, hogy az orosz támogatás felbátoríthatja Észak-Koreát, amely fokozná a nukleáris fegyverteszteket, és 2017 óta először egy újabb atomkísérletet is végrehajtanának – ez pedig jelentősen megnövelné a geopolitikai feszültségeket a térségben, és a Peking számára létfontosságú kereskedelemre és külföldi befektetésekre is hatással lenne.
Kína és Oroszország ellen szövetkezik Japán és az USAA japán kormányfő és az amerikai miniszterelnök demonstrálta: összefognak a kínai fenyegetés ellen. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.