Teljes napfogyatkozás esetén a Hold teljes árnyéka a Földre vetül, és a Hold látszólagos mérete nagyobb, mint a Nap látszólagos mérete: napok óta ez a természeti jelenség tartja lázban az Amerikai Egyesült Államok lakosait és a csillagászat szerelemeseit egyaránt.
A hétvégén már több millióan keltek útra a hétfő délutáni teljes napfogyatkozás sávjába, amely délnyugatról-északkeleti irányban szeli át az Egyesült Államokat, mintegy 4000 kilométer hosszan és csaknem 200 kilométer szélességben.
A természeti jelenséget először Texas államban lehet majd megfigyelni, ahol helyi idő szerint hétfőn fél 2-kor éri el a teljességet mintegy 4 és fél percen keresztül. A Hold árnyéka bő egy órával később Maine államnál hagyja el az Egyesült Államok területét.
Részleges napfogyatkozás az Egyesült Államok területének nagy részén látható lesz, Los Angelesben a Nap mintegy felét foglalja majd el a Hold, ahogy Miamiban is. A fővárosban Washingtonban csaknem 90 százalékos lesz.
A teljes napfogyatkozás sávjába eső területen mintegy 44 millió ember él, és jelentősen megnövekedett turizmusra számítanak, komoly bevétellel. Egy fogyasztói felméréssel foglalkozó intézet, a Lisa W. Miller & Associates közelmúltban készült kutatása szerint 12 millió ember kel útra, hogy láthassa a maga teljességében a csillagászati jelenséget. A legtöbben, mintegy 1 millióan Texast választják, ahol leghosszabb ideig lesz észlelhető a napfogyatkozás.
A The Perryman Group gazdasági és pénzügyi elemzőcsoport várakozása 1,5 milliárd dollár közvetlen turisztikai többletbevételről szól, de ez a járulékos bevételekkel együtt meghaladhatja a 4,5 milliárd dollárt. A legkomolyabb közvetlen bevételre Texas turisztikai ipara számíthat, mintegy 420 millióra, de New York államban is negyedmilliárd dollárt várnak.
A természeti jelenség sávjába eső településeken számos fesztivált tartanak,
Clevelandben már hétvégén elkezdődtek a rendezvények. Washingtonban az országos repülési és űrkutatási múzeum (National Air and Space Museum) külön tudományos ismeretterjesztő előadásokkal készül hétfőn a fővárosban élők és oda látogatók számára.
Az Egyesült Államok területének jó részén áthaladó teljes napfogyatkozás, amelynek sávja a nyugati parttól a keleti partig húzódott, legutóbb 2017-ben volt. A két partvidéket érintő hasonló jelenség legközelebb 2045-ben lesz. Ugyanakkor az ország kisebb területeit érintő teljes napfogyatkozás 2033-ban Alaszkában lesz látható, majd 2044-ben Montana, valamint Észak-Dakota államban.
Az összeesküvés-elméletek abból indulnak ki, hogy összefüggés lehet a New Yorkot megrázó 4,8-as erősségű földrengés és a jövő hétfőn az Egyesült Államokon végigvonuló teljes napfogyatkozás között – derült ki az ATV gyűjtéséből.
Nem véletlen, hogy a New Jersey-ben tapasztalt 4,8-as erősségű földrengés pont megelőzte a nagy amerikai napfogyatkozást, ami 4/8-án (vagyis április 8-án) következik be” – írta Andrew Graf az X-en.
Az egybeesésre mások is felfigyeltek, és többen azt javasolták, hogy az érintett térségekben élők vonuljanak ki a nagyvárosokból földrengésbiztos helyekre és készítsenek maguknak és családjuk túlélőcsomagot is.
Nem ez az egyetlen elmélet, ami összeköti a két eseményt. A pénteki földrengés epicentruma New Jersey állam Lebanon nevű települése alatt volt, míg a hétfői teljes napfogyatkozás egy másik közel-keleti hangzású településen, az Indiana állambeli Niniveh város fölött is áthalad. Az ősi asszíriai városban van a hagyomány szerint a bibliai Jónás próféta sírja, aki bűnbánatra szólította fel a niniveieket.
Egy republikánus képviselőnő szerint Isten így jelez az embereknek.
Több mint nyolcmillióan látták a bejegyzését, amelyhez egy közösségi megjegyzést is csatoltak, amely elmagyarázza, hogy a földrengések gyakoriak, és a napfogyatkozásokat jó előre megjósolják.
A legőrültebb feltételezés szerint a CERN nem véletlenül pont április 8-án teszteli a Large Hadron Collidert, a világ legnagyobb és legnagyobb energiájú részecskeütköztetőjét, hogy egybeessen a 2024-es teljes napfogyatkozással.
Az IFLScience cikkében egy Facebook-csoportot szemlézett, akik szentül hisznek abban, hogy Aleister Crowley – a hírhedt angol okkultista és író – 1904. április 8-án – tehát napra pontosan 120 éve – kapcsolatba lépett egy Aiwass nevű démoni entitással, és hogy a CERN most ismét megpróbál kapcsolatot teremteni a démonnal.
Ilyen kísérleteket meglehetősen gyakran végeznek, így valószínűleg az időzítésnek nincs összefüggése az észak-amerikai csillagászati tevékenységgel.
A NASA élőben közvetíti az eseményt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.