Május 18-án új mozgósítási törvény lépett hatályba Ukrajnában – írja az Unian hírügynökség. Megszűnt például a korlátozott alkalmassági kategória. Az ilyen státuszú férfiak tehát elveszítik a halasztást, újra fel kell keresniük az orvosi bizottságot, amely alkalmasnak vagy alkalmatlannak nyilvánítják őket a szolgálatra.
A háború kitörése után a sorköteles korú férfiak halasztást kérhettek, ha felsőoktatási intézménybe jártak. Az új törvény hatályba lépésével azonban a hallgatók egy része mozgósítható lesz. Most csak a nappali vagy kéttagozatos hallgatók, valamint a korábbinál magasabb iskolai végzettségben részesülők kapják meg a halasztást. Ez azt jelenti, hogy a második vagy harmadik felsőoktatási képzést igénybe vevők már nem kapnak halasztást, ahogy a levelező tagozatra járók sem.
A hadkötelezettség korhatárának leszállítása miatt a 25 és 26 éves férfiak elvesztik halasztási jogukat.
Ezenkívül az új törvény értelmében a sokgyermekes szülők is elveszítik a halasztást, ha tartásdíjhátralékuk van. A sorozóbizottságok hozzáférhetnek az adósok nyilvántartásához.
Egy másik változtatás megszünteti a védelmi minisztérium vállalkozásai, intézményei és szervezetei alkalmazottai halasztási lehetőségét is.
A törvény elfogadásával 2024-ben a következő kategóriák kapnak halasztást a mozgósítástól:
A következőket nem lehet mozgósítani:
A halasztási jogot a sorozóbizottságnak meg kell erősítenie, ellenkező esetben a személyt szolgálatra lehet hívni.
Korlátozásokat vezettek be a III. csoportba tartozó fogyatékossággal élő személyek házastársai számára. A hadköteles férfiak csak akkor kapnak haladékot, ha a feleség fogyatékossága rák, végtag, kéz, láb, valamelyik páros szerv hiánya, daganatos megbetegedés, agybénulás vagy egyéb bénulásos tünetcsoport miatt alakult ki.
A mozgósítás elhalasztása iránti kérelmet írásban kell benyújtani a regisztráció helyén működő sorozóbizottsághoz. A kérelem jbóváhagyásához olyan dokumentumokat kell benyújtani, amelyek megerősítik a halasztáshoz való jogot. Ez lehet gyermekek születési anyakönyvi kivonata, diákigazolvány vagy a fogyatékosság igazolása.
Az új törvény mozgósítással szembeni védelmet adnak az országnak fontos vállalkozások alkalmazottai számára. Minden ilyen alkalmazottnak külön regisztrációval kell rendelkeznie.
A törvénytervezet hatálybalépésével a következő hadkötelesek mentesülhetnek a mozgósítás alól:
A változásról az orosz TASZSZ hírügynökség is beszámolt. Felidézi, hogy a dokumentum már a törvényjavaslat verhovna rada elé terjesztésének szakaszában is felháborodást váltott ki a hadköteles korú ukránok körében 2023 végén. Mint írja, az új törvény célja, hogy a megszigorított hadkötelezettségi szabályok bevezetésével jelentősen feltöltsék a hadsereg alakulatait.
Beszámol arról is, hogy Ukrajnában növekvő probléma a sorozás elkerülése. Sok ukrán férfi azért, hogy ne küldjék a frontra, igyekszik illegálisan átlépi az államhatárt. Többek között Romániába próbálnak átúszni a Tiszán.
Az ukrán határszolgálat legfrissebb adatai szerint a közelmúltban mintegy harminc vízbe fulladt holttestet vontak ki csak ebből a folyóból.
Akadnak olyanok is, akik megpróbálják átúszni a Lengyelországgal határos Bug folyót, átkelni a hegyi ösvényeken Szlovákiába vagy Magyarországra, és átkelni a moldovai határon. A határőrök több száz személyt elfogtak, és átadták őket a katonaságnak, de a mindig próbálkoznak újak. Sokan csak megpróbálnak elbújni, lakóhelyet váltani, vagy ellenkezőleg: nem hagyják el a lakásukat, nehogy az utcán vigyék el őket erőszakkal a katonai komisszárok.
Ezentúl minden katonai szolgálatra kötelezett, aki Ukrajnában katonai szolgálatra van bejelentve, valamint a külföldön tartózkodók kötelesek 60 napon belül ellenőrizni regisztrációs adataikat a katonai nyilvántartó és sorozási hivatalokban – írja a TASZSZ. A szabálysértőket súlyos pénzbírsággal sújtják, és elveszíthetik vezetési jogukat.
Ezenkívül minden 18 és 60 év közötti férfi köteles katonai igazolványt mindig magánál tartani.
E dokumentum nélkül a külföldön élő ukránok nem vehetnek igénybe konzuli szolgáltatásokat és nem újíthatják meg útlevelüket.
A törvényjavaslat eredeti szövegéből kikerültek a leszerelésről és a rotációról szóló záradékok, amelyek a katonai állomány 36 hónapos szolgálati idő utáni leszerelését írják elő. Ebből 18 hónap a frontvonalon töltött idő. A leszerelési rendelkezés kizárását a dokumentumból Alekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka kezdeményezte. Szintén megszűntek a frontvonalbeli katonai személyzet kiegészítő kifizetésére vonatkozó rendelkezések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.