A június 9-i önkormányzati és európai parlamenti választások után annyi kormányzati feladat szakad Lázár János nyakába, hogy ki sem lát belőle – erről is beszélt az építési és közlekedési miniszter csütörtökön a Rádió7-nek.
Ez egy Hódmezővásárhelyen, Makón és Kisteleken fogható helyi rádiócsatorna, éppen abban a térségben (Csongrád–Csanád 4.), amelynek Lázár János az országgyűlési képviselője. A tárcavezető havi rendszerességgel szokott itt egy durván 40 perces interjút adni. Erre került tehát sor ma is, amelyben a kormánypárti politikus nem meglepő módon főképp a közelgő választásokról beszélt.
De Lázár János a maga szerepére is kitért. Egy ponton azt mondta, hogy egyre több munkát kap Orbán Viktor miniszterelnöktől, éppen ezért bár szeretne, nincs kellő ideje a helyi ügyekkel foglalkozni. „Ezért sem indulok a 2026-os országgyűlési választásokon, más dolgom van” – nyomatékosította korábbi bejelentését.
Ugyanakkor arról is beszélt, hogy senki nem vádolhatja őt vagy a Fideszt azzal, hogy ne lennének képesek kooperálni. Példaként Szegedet és annak szocialista városvezetését hozta, illetve az ottani BYD-beruházást, amely évi 350 ezer autó gyártását jelenti. Ehhez neki kell megépítenie az infrastruktúrát. „Ha van kölcsönös tisztelet, tudunk együttműködni. De azt felejtsék el nagyon gyorsan, hogy miközben a családomat sértegetik és gyalázzák, majd segíteni fogok. Erről Orbán Viktor is világossá tette az álláspontját akkor, amikor nem fogott kezet Hódmezővásárhely polgármesterével” – utalt a miniszterelnök napokban tett látogatására a településre.
Lázár János Márki-Zay Péterről azt mondta, hogy „bolondokkal nem tudnak együttműködni”, Hódmezővásárhelyen pedig „teljes elmebetegség folyik, nem városháza van, hanem bolondokháza”. Szerinte Hódmezővásárhely Márki-Zay Péter 2019-es győzelme óta tízmilliárdos nagyságrendben veszített el forrásokat. Lázár János megjegyezte, hogy az nem az ő problémája, hogy bár ott él a városban, a város nem használja azt, amit tud.
Az építési és közlekedési miniszter részletesen kitért a háború témájára is. Először is ismertette, hogy kedden tájékoztatást kért a Magyar Államkincstártól arról, hogy hányan kapnak jelenleg is hadijáradékot Magyarországon azért, mert a II. világháborúban elveszítették édesapjukat a katonai szolgálatuk miatt.
Ma még mindig 81 500 fő részesül hadijáradékban, pedig 80 évvel vagyunk a második világégés után.
„Ilyen ország nem lehet háborúpárti. Magyarország 500 ezer civilt és egymillió katonát veszített el a két világháborúban” – húzta alá. Azonban a nemzetközi álláspont más. Felidézte, hogy az USA elnöke engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai fegyverekkel orosz belső területek ellen is csapást mérhessenek. Ez szerinte kétségtelenül új szakaszát jelenti az orosz–ukrán háborúnak, a következő hónapok pedig nem sok jóval kecsegtetnek.
Külön kiemelte Romániát, amely a légi és katonai támaszpontjait átadja és már több tízezer amerikai katonát állomásoztat. Arról, hogy Románia megkezdte Európa legnagyobb NATO katonai bázisának a kiépítését, a Világgazdaság ebben a cikkben számolt be. „Lehet ezt az utat járni, de nagyon kockázatos. Hódmezővásárhelyről lehetett hallani, amikor Jugoszláviát bombázták. Magyarországnak ki kell maradni a háborúból, de egyúttal lojális NATO-tag és okos EU-tag akar lenni. Az ország érdeke, hogy kimaradjunk ebből, nagyjából úgy, ahogy Ausztria és Svájc. Se fegyvert, se pénzt, se kiképzést nem adunk” – fogalmazott.
Azonban szerinte látható, hogy Amerika háborúzni akar az oroszokkal.
Európa pedig, a német kancellár azzal kezdte, hogy csak sisakokat küld az ukránoknak, mostanra viszont már 100 milliárd eurót adott a háborúra. „Magyarország hét év alatt kap 21,5 milliárd eurót” – vetette fel.
Azt is szóba hozta, hogy az ő nagyapja három évet töltött szovjet hadifogságban, a háborús élményeinek leírását pedig a hagyatékai között találta meg és olvasta el. „Húsz és 15 éves fiaim vannak. Eddig az orosz–ukrán háborúban 300 ezer huszonéves halt meg. Sokan mondják, hogy ez csak propaganda és Fidesz-duma. Szeretnék emlékeztetni rá, hogy 1913–14 nyarán, ahogy 1937 nyarán sem gondolta senki, hogy hamarosan 660 ezer magyar katona veszik oda vagy hogy a Don-kanyarban százezrek maradnak ott. Nagyon óvatos lennék annak kapcsán, hogy mit hoz a következő pár év”.
Felhívta rá a figyelmet, hogy a jövő hónapban NATO-csúcs lesz, a tudomása szerint pedig „katonai előkészületek zajlanak Ukrajna megsegítésére”. Ezt nem akarta részletezni, azt viszont leszögezte, hogy a magyarok 90 százaléka békét akar, Orbán Viktoron és a Fideszen kívül pedig nincs olyan magyar erő, amely nemet mer mondani Brüsszelnek és Washingtonnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.