Japán és Dél-Korea megkongatta a vészharangot az Oroszország és Észak-Korea közötti katonai együttműködés elmélyülése miatt, miután Vlagyimir Putyin és Kim Dzsongun átfogó stratégiai szerződést kötött, amely magában foglalja az „nyugati agresszió” elleni kölcsönös segítségnyújtást is.
Észak-Korea állami hírügynöksége csütörtökön hozta nyilvánosságra a megállapodás szövegét, amely tartalmazza a kötelezettségvállalást, hogy a kormányok „minden rendelkezésére álló eszközt” haladéktalanul bevetnek, hogy katonai segítséget nyújtsanak abban az esetben, ha valamelyik aláíró felet megtámadnák vagy megszállás alá kerülne.
A stratégiai partnerség a katonai együttműködés mellett a gazdasági kapcsolatok elmélyítését is megalapozza, mi pedig támogatjuk Phenjant abban, hogy ellenálljon az ENSZ Biztonsági Tanácsa illegális szankcióival szemben
– jelentette ki Putyin szerdán. Ennek ellenére a megállapodás magában foglalja, hogy a támogató beavatkozásoknak meg kell felelniük az ENSZ szabályrendszerének.
A megállapodás Moszkva legerősebb kötelezettségvállalását jelenti Ázsiában, szövege pedig a Szovjetunió és Észak-Korea közötti 1961-es hidegháborús szerződésre emlékeztet, amely a kölcsönös védelemről rendelkezett.
Az Oroszország és Észak-Korea közötti kapcsolatok elmélyítése riadalmat keltett az egész régióban és Nyugaton is, ahol a tisztviselők azzal vádolták Phenjant, hogy lőszereket szállít Moszkvának, amelyeket Ukrajnában vetnek be. Ezeket a vádakat a két érintett ország nem utasította el, sőt Putyin szerdán megköszönte Kimnek, hogy támogatta Oroszország „szent háborúját”.
Kölcsönös védelmi egyezményt kötött Oroszország és Észak-KoreaEgyre mélyebb a barátság a két ország között. Putyin a katonai és technológiai együttműködést sem zárta ki. |
A dél-koreai külügyminisztérium csütörtökön sajnálatát fejezte ki a stratégiai partnerség miatt, mondván, hogy az Oroszország és Észak-Korea közötti együttműködés „nem áshatja alá a regionális békét és stabilitást”, és figyelmeztetett, hogy a katonai technológia terén folytatott együttműködésük sérti a Biztonsági Tanács határozatait.
A nemzetközi közösséggel együtt, beleértve szövetségeseinket is, szigorúan reagálni fogunk minden olyan cselekményre, amely a biztonságunkat fenyegeti. Putyin észak-koreai látogatása és a most született megállapodás tovább növeli a feszültséget Ázsiában
– idézte a minisztériumot a Financial Times.
A japán kabinet főtitkára, Josimasza Hajasi szintén kifogásolta a partnerséget, mondván, hogy Tokiót komolyan aggasztja Putyin katonai-technológiai együttműködése Észak-Koreával, tekintettel „az országukat és a régiót körülvevő biztonsági környezetre”.
Putyin 24 év után először látogatott Phenjanba, nem sokkal Kim szeptemberi, Oroszországot is érintő távol-keleti útját követve, amikor az észak-koreai vezető megtekintette Moszkva legfejlettebb rakétaindító állomását.
A két vezető az orosz–ukrán háború kirobbanása óta egyre közelebb kerül egymáshoz, mivel a nyugati szankciók által sújtott országok kénytelenek egymásra támaszkodni a fegyverek és kritikus nyersanyagok megszerzése érdekében. Az együttműködés pedig kifejezetten előnyös Phenjan számára, amely évtizedek óta el van szigetelve a külvilágtól.
Márciusban Oroszország – az ENSZ-szankciókat megsértve – közvetlenül Észak-Koreába kezdett el olajat szállítani, feltehetően ballisztikus rakétákért és tüzérségi lőszerért cserébe.
Oroszország emellett az ENSZ Biztonsági Tanácsában megvétózta az Észak-Korea elleni szankciók betartását ellenőrző testület további működését is.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán azt mondta, hogy Észak-Korea „hatalmas mennyiségű muníciót” adott Oroszországnak, és figyelmeztetett, hogy a két ország együttműködése kritikus fenyegetést jelent a Nyugat és szövetségesei számára.
A szövetség egyre erősebb, ami a gazdasági és a katonai együttműködés kibővülésében is látszik. Ez is azt mutatja, hogy a szabad és demokratikus országoknak fel kell lépniük velük szemben
– jelentette ki Stoltenberg szerdán ottawai hivatalos látogatása során.
Kína válasza a paktumra visszafogott volt, a külügyminisztérium szerint ez „két szuverén állam közötti ügy”. Elemzők azonban úgy vélik, hogy Moszkva és Phenjan egyre szorosabb kapcsolata kellemetlenül érinti Pekinget is, amely nem szívesen veszítené el befolyását Észak-Korea felett.
Cseong Szong-csang, a szöuli Sejong Intézet, egy szöuli agytröszt elemzője szerint az orosz–észak-koreai stratégiai partnerséget a Dél-Korea és az Egyesült Államok közötti kölcsönös védelmi szerződés mintájára alakították ki. Szerinte a megállapodás értelmében Moszkva és Phenjan teljesen visszaállította a „hidegháború korszakának katonai szövetségét”.
Több év szünet után tart csúcstalálkozót Kína, Japán és Dél-KoreaAz egyre élesedő amerikai–kínai rivalizálás árnyékában kerül sor a Kína, Japán és Dél-Korea közötti háromoldalú csúcstalálkozóra. Tokió és Szöul az Egyesült Államok fontos katonai és politikai szövetségese, viszont a legnagyobb kereskedelmi partnerük Kína. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.