Az Európai Unióban már csütörtök óta folyik az európai parlamenti (EP) és önkormányzati képviselők választása, Magyarországon vasárnap reggel 6 órától járulhatnak az urnákhoz a szavazók, és a voksolás első óráiban máris rekordot döntött a részvétel.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján közölt adatok szerint reggel 7 óráig a szavazóköri névjegyzékben szereplő 7,874 millió választópolgár 1,88 százaléka adta le szavazatát. Ez már rekord volt, a 9 órás adatok pedig ismét rekordot mutattak (9,98 százalékos részvételt), majd a 11 órás adatok szintén: 22,89 százalék volt az arány, ami 1,8 millió szavazót jelent. (Ez a megjelentek aránya, arra még nincsenek számok, hogy külön-külön hányan szavaztak a helyi önkormányzati, a nemzetiségi és az európai parlamenti választásokon. )
A részvétel mindeddig erőteljes rekord: az 1998-as önkormányzati választáson 15,51 százalék, a 2002-es választáson 17,91 százalék szavazott 11 óráig, a 2006-os önkormányzati választáson 18,53 százalék, a 2010-es választáson 16,31 százalék, tíz évvel ezelőtt 16,5 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 18,25 százalék – írta az MTI. A 2004-es EP-választáson 13,75 százalék, a 2009-es választáson 13,77 százalék szavazott reggel 11-ig, tíz évvel ezelőtt 11,53 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 17,16 százalék.
Budapesten – ahol a kormánypárt főpolgármester-jelöltje, Szentkirályi Alexandra pénteken visszalépett Vitézy Dávid javára – az országos átlagnál alacsonyabb volt a részvétel 11-ig: 21,98 százalék, ez 295 259 választópolgár szavazását jelent.
Orbán Viktor miniszterelnök reggel felesége társaságában adta le szavazatát vasárnap reggel. Utána nyilatkozott is, és kiderült: a pénteken visszalépett fideszes főpolgármester-jelölt Szentkirályi Alexandra javaslatát megfogadva Vitézy Dávidra voksolt.
A legnagyobb arányban – 125,72 százalék, 45 117 szavazó – Tolna vármegyében siettek szavazni. Már nem Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében volt a legalacsonyabb a részvétel, hanem Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt: 19,12 százalék, 83 255 szavazó.
Az NVI kétóránként közli a részvételi adatokat.
Az időjárási előrejelzések kedveztek a választási részvételnek, hiszen az ország számos területén érkezhet felhőszakadás, viharos szél.
Magyar Péter tüntetése: kiszámoltuk, hányan voltak a Hősök terén – szembejött a valóságMagyar Péter és a Tisza Párt ígérete a rendszerváltás utáni legnagyobb politikai tiltakozásról távolról sem teljesült. Kiszámoltuk, hányan voltak a Hősök terén a szombati demonstráción. |
A szavazás az Európai Unióban már csütörtökön megkezdődött, de vasárnap szavaznak a legtöbb tagországban.
Romániában Magyarországhoz hasonlóan magas a részvétel.
Magas részvételre számítunk, szükség lesz félmillió szavazatra. Arra biztatok mindenkit, hogy menjen szavazni, ne hagyja ki a lehetőséget, hogy egyrészt megmutassuk a közösségünk erejét, másrészt beleszóljunk a dolgok alakulásába
– nyilatkozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, miután a Hargita megyei Csíkkarcfalván leadta szavazatát. Egyelőre azonban az RMDSZ-nél még nem örülhetnek, hiszen az MTI jelentése szerint a jelentős arányban magyarok lakta megyékben az országos átlagtól 10-15 százalékkal elmaradt a részvétel a szavazás első óráiban.
Dániában a kormányfő elleni péntek esti támadás árnyéka vetül a szavazásra. Szlovákiában már voksoltak, leadta szavazatát a miniszterelnök is, aki majdnem belehalt az ellene elkövetett merényletbe.
Robert Fico: így néz most ki a szlovák miniszterelnök – először jelent meg róla fotó a merénylet ótaRobert Fico heteken át életveszélyes állapotban volt, ez pedig meglátszik a fizikai állapotán. Először tettek közzé hivatalos fényképet a szlovák miniszterelnökről, mióta május közepén merényletet követtek el ellene. Robert Fico leadta a szavazatát az európai parlamenti választásokon, és a békére buzdított a háború helyett. |
Akik levélben szándékoztak szavazni, de még nem adták fel, még nem késtek el: aki még nem adta fel postán a levélszavazatát, a szavazás végéig leadhatja valamelyik külképviseleten vagy az egyéni választókerületi székhelyek választási irodájában.
A magyar állampolgár, akinek nincs lakcíme Magyarországon vagy más európai uniós tagállamban, levélben szavazhat az EP magyar tagjaira, ha kérte, hogy felvegyék a névjegyzékbe. A válaszborítékot az NVI-nek is fel lehetett adni postán, vagy akár a magyar külképviseleteknek is. Akik ezt nem tették, még vasárnap a külképviseleten is leadhatják a borítékot (a külképviseleti szavazás időtartama alatt, általában 6-19 óra között), illetve itthon a 97 országgyűlési egyéni választókerületi székhelyen, 6 és 19 óra között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.