A legfrissebb közvélemény-kutatások eredménye szerint szoros a verseny a két várható elnökjelölt, Donald Trump és Kamala Harris között, van, ahol egyikük, van, ahol a másik vezet a hibahatáron belüli előnnyel.
Az NPR, a PBS és a Marist közös felmérése 1 százalékpontos előnyt mutat Trump számára;
a republikánus jelölt 46, a demokrata 45 százalékon áll,
a regisztrált szavazók 9 százaléka még nem döntötte el, kire voksol. A hibahatár azonban 3,5 százalék.
A felmérést 1117 regisztrált szavazó körében végezték egy nappal azután, hogy Joe Biden elnök bejelentette: kiszáll a versenyből.
A kutatásban rákérdeztek arra is, kit szeretnének Harris mellett alelnökjelöltként látni a demokrata vagy feléjük hajló független szavazók. Közülük 21 százalék támogatná Gretchen Whitmer michigani kormányzót és Pete Buttigieg infrastruktúráért felelős minisztert, az első nyíltan meleg amerikai kormánytagot.
A leginkább esélyesnek tűnő Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzót a válaszadók 17, Mark Kelly volt űrhajóst, arizonai szenátort 13 százaléka látná szívesen Harris párjaként.
A Reuters és az Ipsos közös felmérésének eredménye
Harrist hozta ki győztesnek, 2 százalékponttal előzi Trumpot.
Ez a felmérés is a héten készült, a Donald Trump elleni merénylet, a republikánus konvenció és Biden visszalépése után 1241 felnőtt körében, akik közül 1018 regisztrált szavazó.
A közvélemény-kutatás szerint Harrist a megkérdezettek 44, Trumpot 42 százaléka támogatja. A Reuters ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a múlt héten Biden pont ugyanilyen arányban maradt el Trumptól. A hibahatár azonban itt is nagyobb a különbségnél, 3 százalék.
Mindkét felmérés országos támogatottságot mutat, ami az Egyesült Államokban nem igazán számít, mivel a választás végkimenetelét pár csatatétállam dönti el, általában igen szoros eredménnyel.
Az eredmény ennek ellenére érdekes. A regisztrált szavazók 56 százaléka ért ugyanis egyet azzal a megállapítással, hogy
az 59 éves Harris „éles eszű, és képes megbirkózni a kihívásokkal”, míg a 78 éves Trumpról ugyanezt 49 százalék, Biden esetében pedig 22 százalék gondolta.
A demokrata szavazók közül 80 százaléknak volt pozitív véleménye Bidenről, Harrisről 91 százaléknak van. Mindössze a negyedük gondolja úgy, hogy nem volt helyes gyorsan összezárni Harris mögött, és inkább versenyeztetni kellett volna a jelölteket.
Még jobban áll Harris abban az esetben, ha nem csak a két nagy jelölt között kell dönteni, hanem támogathatják a függetlenként induló Robert F. Kennedyt is. Ekkor a demokrata jelölt 42, a republikánus 38 százalékra számíthat, és ez már kívül van a hibahatáron. Kennedyre 8 százalék szavazna, de ő sok államban még nem teljesítette az induláshoz szükséges feltételeket.
Sok más országban nem is lenne kérdés, hogy egy kampányban nem illik egy jelöltet támadni a neme és a bőrszíne miatt, a demokrácia bástyájában erre külön figyelmeztetnie kellett a republikánus vezetőknek a párt kongresszusi képviselőit.
Az AP hírügynökség tudósítása szerint a képviselőházi frakció zárt ajtók mögött tartott ülésén felhívták a figyelmet, hogy a Biden-kormányzat politikájára és abban Harris szerepére összpontosítsanak a kampányban.
„Ez a választás a politikáról és nem a személyiségekről fog szólni” – mondta az ülés után újságíróknak Mike Johnson házelnök.
Nem személyes ügy Kamala Harrisszel kapcsolatban, semmi köze hozzá az etnikai hovatartozásának vagy a nemének
– tette hozzá.
A hírügynökség szerint a figyelmeztetések rámutatnak, hogy milyen kockázatot jelent a republikánusok számára egy olyan demokrata ellen indulni, aki az első nő, az első fekete bőrű nő és az első dél-ázsiai származású személy lenne, aki beköltözhetne a Fehér Házba.
Trump különösen sok rasszista és nőgyűlölő megjegyzést tett már, amelyek elriaszthatják a választók kulcsfontosságú csoportjait, köztük a külvárosi nőket, valamint a színes bőrű szavazókat és a fiatalokat, akiket Trump meg akar nyerni magának – eddig viszonylag sikeresen. A helyzet azonban Kamala Harris versenybe lépésével alapvetően megváltozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.