Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) azt állítja, hogy részt vett abban a rajtaütésben, amelyben az orosz Wagner-csoport több harcosa meghalt a nyugat-afrikai Maliban. Andrij Juszov, a GUR szóvivője azt nem árulta el, hogy az ukrán katonák részt vettek-e a harcokban, vagy jelen voltak-e az országban.
A Wagner veszteségét megerősítette a hozzá köthető Telegram-csatorna, amely súlyos veszteségről, köztük egy parancsnok, Szergej Sevcsenko haláláról jelentett hétfőn. Mint írták, a Wagner és Mali fegyveres erői öt napon át „heves harcokat vívtak” a tuareg szeparatisták és a dzsihádista csoportok ellen, akik nehézfegyvereket, drónokat és öngyilkos merénylőket is bevetettek.
Mali már egy évtizede harcol az ország északi részén a felkelések ellen. A kormány azután kért segítséget a Wagnertől, hogy 2020-ban egy katonai junta átvette a hatalmat.
Tavaly májusban az Egyesült Államok szankciókat rendelt el a Wagner mali vezetője ellen, mivel szerinte az az ukrajnai háborúhoz szükséges katonai felszerelések átadására használta ottani műveleteit.
A The Guardian értesülése szerint az ukrán erők Szudánban is aktívak lehetnek, ott, ahol a Wagner-csapatok csakugyan részt vesznek harcokban.
A Wagner-csoportot Jevgenyij Prigozsin, Vlagyimir Putyin egykori barátja hozta létre azért, hogy Moszkva az orosz hadsereg hivatalos bevetése nélkül is beavatkozhasson fegyveres konfliktusokba. A jól szervezett magánhadsereg fordította meg az orosz–ukrán háború állását 2022 őszén, miután a zilált állapotú orosz hadsereg védekező állásba kényszerült. A Wagnert Prigozsin tavaly nyári halála után az orosz hadsereg alá rendelték, de az afrikai szárnya folytatja korábbi tevékenységét.
Szerhij Kuzan, a kijevi Ukrán Biztonsági és Együttműködési Központ igazgatója azzal magyarázta, hogy Ukrajna és Oroszország közvetve Afrikában is összecsap, hogy
Moszkva az afrikai országokból olyan nyersanyagokhoz jut, amelyekből finanszírozhatja az orosz–ukrán háborút.
Ez lehet arany, gyémánt, gáz vagy olaj.
Kuzan szerint az afrikai összeütközés előnye az is, hogy likvidálhatják a Wagner legtapasztaltabb harcosainak egy részét, amivel csökkentik a csoport katonai erejét, nem utolsósorban pedig bosszút állhatnak rajta.
A megölt harcosok jelentős része orosz katona volt Ukrajnában, ahol több száz vagy ezer háborús bűntettben vett részt. Ezeket a bűncselekményeket meg kell torolni, és az orosz háborús bűnösöknek tudniuk kell, hogy soha nem lesznek biztonságban.
Oroszország Afrikában: testőrnek állt az átszervezett Wagner-csoportA Nyugat befolyása meredeken csökken az afrikai kontinensen. A helyére pályázó Oroszország ráadásul nemcsak nyersanyagokhoz és szövetségesekhez jut, hanem a migrációt is fegyverként használhatja Európa ellen. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.