Nem elég Joe Bidennek, hogy koronavírusos, tovább rontja a helyzetet, hogy sorra szivárognak ki a hírek arról, mekkora nyomást helyeznek rá a színfalak mögött a legbefolyásosabb demokrata politikusok, hogy lépjen vissza a kampánytól.
Az amerikai elnök karanténba vonulásának hírével szinte egy időben jelentek meg a tudósítások arról, hogy Nancy Pelosi, a képviselőház korábbi elnöke és Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője is személyesen figyelmeztette Bident: nem valószínű, hogy győzni tud novemberben Donald Trump ellen, és
egyre nagyobb a kockázata, hogy magával rántja a mélybe a demokrata jelölteket minden szinten.
Schumer a hét végén a delaware-i Rehoboth Beach-i otthonában látogatta meg az elnököt, ahol Biden a Trump elleni merényletkísérletig tartózkodott; a szenátusi vezető erről ki is adott akkor egy rövid nyilatkozatot: „leültem a Biden elnökkel ma délután Delaware-ben; jó találkozót folytattunk”.
Az ABC News értesülése szerint azonban Schumer meglehetősen nyers és őszinte volt Bidennel, világossá tette, hogy az lenne a legjobb, ha kiszállna a kampányból. A portál úgy tudja, hogy hasonló véleményt fogalmazott meg Bidennek Hakeem Jeffries, a képviselőház demokrata kisebbségének vezetője is, aki közölte vele, hogy a jelöltsége rontja az esélyeket arra, hogy a párt megszerezhesse, illetve megőrizhesse a többséget a kongresszus bármelyik házában.
Schumer és Jeffries szóvivője is spekulációnak minősítette a beszámolókat.
A CNN pedig négy forrásra hivatkozva jelentette, hogy Nancy Pelosi azzal próbálta meggyőzni telefonon Bident, hogy emlékeztette: a közvélemény-kutatások szerint nem tudja megverni Trumpot, és tönkreteszi a párt esélyeit is a képviselőház visszaszerzésére.
Biden is felmérésekkel vágott vissza, amelyek szerint igenis nyerhet novemberben. A patthelyzet feloldására Pelosi megkérte Mike Donilont, Biden régi tanácsadóját, hogy vegyen részt a beszélgetésben, és beszéljék át a felméréseket az elnökkel, hogy meggyőzzék a valóságról.
Pelosi azonban nem szólította fel egyenesen Bident a visszalépésre.
Nyilvánosan is csak annyit mondott az ügyről, hogy „az elnök döntése, indul-e. Mindnyájan sürgetjük azonban, hogy döntsön, mert fogy az idő.”
Az AP hírügynökség legfrissebb közvélemény-kutatása szerint
már saját pártjának is majdnem a kétharmada is azt szeretné, hogy Biden visszalépjen,
és a személyes győzködés mellett egyre többen szólítják fel erre nyilvánosan is.
Csatlakozott hozzájuk immár 21. demokrata képviselőként Adam Schiff is, aki most a szenátusba próbál bejutni. A kaliforniai politikus, a demokraták egyik prominens kongresszusi vezetője felszólította Bident, hogy „ideje átadni a stafétabotot” másnak.
Nem segít a demokraták legnagyobb támogatója, Hollywood sem, George Clooney mellett Ashely Judd színésznő is felszólította Bident, hogy lépjen vissza az elnökjelötségtől a USA Today című lapban megjelent véleménycikkében.
Schumer és Jeffries külön-külön is azon dolgoztak, hogy megakadályozzák Biden néhány szövetségesének a tervét, amely arra irányult, hogy még a demokrata konvenció előtt egyfajta virtuális szavazással biztosítsák az elnök jelöltségét. Ha ez az erőfeszítés sikerrel járt volna, Biden már következő napokban hivatalossá tehette volna, hogy ő a jelölt, ami segíthetett volna a lázadás elfojtásában.
Ehelyett azonban most a Bloomberg szerint
fizikailag és képletesen is elszigetelődött Rehoboth Beach-i otthonában,
és egyedül keresi a megoldást arra, hogyan hozhatná helyre a káoszba sodródott kampányt.
A koronavírus-fertőzés ismét rivaldafénybe állította Biden egészségi állapotának kérdését, bár nincs köze a korához, ami a valódi probléma. Szinte mintha a sors keze lett volna, hogy az elnök előző nap nyilatkozta, hogy csak akkor fontolná meg, hogy visszalépjen a jelöléstől, ha az egészségi állapota kényszerítené rá.
Még Biden támogatóinak is nehézséget okozott az utóbbi időben, hogy védjék az elnököt és a jelölését. Bernie Sanders szenátor a párt progresszív tagjaival együtt felsorakozott ugyan mellette, de a New Yorkernek adott interjúban ő is kénytelen volt elismerni, hogy Bidennek nehezére esik befejezni a mondatokat.
Ami még rosszabb, mindez akkor történik, amikor a Bidennél alig fiatalabb, de a merényletkísérlet után még harcosabb és energikusabb Trump mellé felsorakozott alelnökjelöltként a 39 éves J. D. Vance ohiói szenátor, korábbi ellenfelei, Niki Haley és Ron DeSantis pedig félretették a vitáikat, és teljes mellszélességgel kiálltak mellette a republikánus konvención.
Az események erősítik az érzést, hogy a két kampány ellentétes irányban mozog: az egyik – a republikánus – felfelé, a másik – a demokrata – pedig újabb káoszba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.