Josep Borrell, az EU leköszönő külügyi vezetője össztűz alá került, miután jelezte: visszaléphet a jövő hónapban Budapesten tartandó külügyminiszteri találkozó bojkottjára vonatkozó terveitől. A politikus azután visszakozott, hogy több ország, köztük Németország, Hollandia és Olaszország bírálta Borrell tervét.
Borrell nem hirdetett nyíltan bojkottot, hanem egy trükköt talált ki: az augusztusi, budapesti külügyi csúcstalálkozó időpontjában hivatalos egyeztetésre hívja össze az EU külügyminisztereit. Ezzel lényegében arra kényszerítené a tagállamokat, hogy kihagyják a párhuzamosan zajló magyarországi rendezvényt.
Mindez azután merült fel, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök a hónap elején hivatalos látogatást tett Oroszországban, Azerbajdzsánban és Kínában, ahol az ukrajnai háborúról egyeztetett. A tagállamok egy része és az Európai Bizottság bírálta a kormányfőt az utazás miatt.
Borrell terve megosztotta a tagállamokat, mivel attól tartanak, hogy ez precedenst teremtene, így a jövőben az uniós külügyi vezető bármikor megtorpedózhatja a külügyminiszterek csúcstalálkozóját. A Politicónak források arról beszéltek, hogy a politikus jövő héten hozhat végleges döntést a kérdésben.
Borrelltől függetlenül Ursula von der Leyen bojkottot rendelt el a fél évig tartó magyar EU-elnökség ellen. Ennek értelmében a Magyarországon tartandó informális miniszteri találkozókon biztosok helyett magas rangú tisztségviselők vehetnek részt. Több ország is hasonló bejelentést tett, míg más uniós tagállamok elutasították a bojkottot.
Orbán Viktor Angliából jelentkezett beOrbán Viktor részt vesz az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján. A tanácskozásra 47 európai állam-, illetve kormányfő kapott meghívást. Az EPC az Európa jövőjéről szóló politikai és stratégiai megbeszélések kormányközi fóruma, amelyet 2022-ben Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére hoztak létre. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.